Kiedy zapadnie decyzja w sprawie ewentualnych ograniczeń na 1 listopada? Mateusz Morawiecki podaje konkretny termin

1 listopada - decyzja w przyszłym tygodniu
pixabay.com/goszka
Autor Barbara Bujar23.10.2020

1 listopada zbliża się wielkimi krokami. W Polsce coraz więcej osób zastanawia się, czy tego dnia będzie mogło odwiedzić groby swoich bliskich. Choć jeszcze niedawno przedstawiciele rządu i episkopatu zapewniali, że cmentarze zostaną otwarte, nie wspomnieli o żadnych dodatkowych obostrzeniach. Decyzja w tej sprawie dopiero zapadnie. Mateusz Morawiecki przybliżył jej termin.

1 listopada to jeden z ważniejszych dni dla wiernych kościoła katolickiego. To właśnie wtedy miliony Polaków wybierają się na cmentarze, by móc zapalić lampkę na grobie swoich bliskich. W tym roku przebieg święta pozostaje jednak pod ogromnym znakiem zapytania. Wszystko przez pandemię koronawirusa.

W piątek 23 października rząd poinformował Polaków o kolejnych zmianach w obostrzeniach. W związku z tym, że cały kraj został objęty czerwoną strefą, nowe zasady dotyczyć będą każdego. Choć podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki ominął temat kościoła i Dnia Wszystkich Świętych, dziennikarze wykazali się czujnością. Zapytali premiera, co stanie się 1 listopada.

Zostawiła noworodka na ulicy. W ręce osób, które odnalazły dziecko, wpadł poruszający listZostawiła noworodka na ulicy. W ręce osób, które odnalazły dziecko, wpadł poruszający listCzytaj dalej

Co z 1 listopada? Decyzja zapadnie już niebawem

Rozmowy na temat organizacji święta zmarłych w Polsce toczyły się już od jakiegoś czasu. Kilka dni temu rząd oraz przedstawiciele episkopatu doszli do porozumienia i postanowili nie zamykać cmentarzy. Wówczas mówiono jedynie o nakłanianiu wiernych do pozostania w domach i odwiedzenia cmentarzy w innym terminie. Teraz coraz bardziej możliwe staje się wprowadzenie nowych obostrzeń.

Jak ustalił Onet, prośby o rozłożenie odwiedzin na inne dni wciąż są aktualne. W piątek przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki miał wystosować list, w którym zwrócił się do wiernych, prosząc ich o odwiedzenie grobów w dni poprzedzające lub następujące po święcie zmarłych.

- Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę – dodał Gądecki.

Decyzją kościoła katolickiego wierni będą tego dnia mogli skorzystać z dyspensy. Przypomnijmy, że jest ona udzielana przez biskupów i zwalnia od obowiązku uczestnictwa w mszach niedzielnych lub świątecznych. W obliczu epidemii koronawirusa dyspensa będzie możliwa także 1 listopada.

Porozumienie rządu i episkopatu było ogłoszone już kilka dni temu. Księża będą przypominać o nich także na niedzielnych nabożeństwach. Zgodnie z zasadami czerwonej strefy będzie mogła wziąć w nich udział określona liczba osób. W miejscach kultu religijnego limit wynosi jedną osobę na siedem metrów kwadratowych.

Duchowni będą apelować o pozostanie w domu 1 listopada i modlitwę za zmarłych. Dla chętnych cmentarze pozostaną jednak otwarte. To nie oznacza, że podczas uroczystości Wszystkich Świętych nie będą obowiązywały żadne ograniczenia. W tej sprawie rząd także planuje dyskusję. Decyzja ma zapaść już w przyszłym tygodniu.

Dzisiaj grzeje: 1.Od soboty cała Polska stanie się czerwoną strefą? Jest zapowiedź Mateusza Morawieckiego
2.Kaczyński uciekł do Morawieckiego? Protestującym to nie umknęło, właśnie zmierzają, aby go spotkać
3. WHO popełniło karygodny błąd w sprawie koronawirusa? Wielu rwie włosy z głowy po miażdżącej opinii naukowców

Oszuści oferują Oszuści oferują "cudowne" środki chroniące przed koronawirusem. Nie dajcie się oszukaćCzytaj dalej

- Decyzja dotycząca ewentualnych ograniczeń i zasad na cmentarzach zostanie ostatecznie podjęta w przyszłym tygodniu – przekazał premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

W swojej wypowiedzi premier poparł także stanowisko kościoła i przypomniał, że unikanie zgromadzeń, z jakimi co roku mamy do czynienia 1 listopada, jest bardzo istotne w walce z koronawirusem. Zachęcił więc Polaków do rozłożenia w czasie wizyt na cmentarzach.

Od soboty nowe obostrzenia. Na jakie zmiany Polacy muszą się przygotować?Od soboty nowe obostrzenia. Na jakie zmiany Polacy muszą się przygotować?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lidl natychmiastowo wycofuje hitowy produkt. Może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu
  2. Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia. Mylili się na temat czarnej dziury, nie do uwierzenia
  3. Minister Zdrowia przekazał złe wieści. Już w przyszłym tygodniu może nas czekać gigantyczny wzrost zachorowań
  4. Adam Niedzielski przygotowuje się na najczarniejszy scenariusz. Szpitale tymczasowe w każdym mieście wojewódzkim
  5. Pilny apel do wszystkich chorych od lekarza rodzinnego. "Ludzie, chodźcie do nas, na co czekacie?"
  6. Miliony Polaków ma chorobę, która zwiększa ryzyko śmierci przy koronawrusie. Dla własnego dobra nie powinni podróżować
  7. [Na żywo] Kolejny dzień protestów po wyroku TK. Zaczyna się, czy przed domem Kaczyńskiego znów będą tłumy?

Następny artykuł