Bony żywnościowe zamiast 500 plus? Co Wy na to?

500+ rozterki
unsplash Jessica Rockowitz
Autor Klaudia Gaicka22.10.2020

500 plus jest jednym z najczęściej komentowanych programów socjalnych w Polsce. Regularnie pojawiają się informacje dotyczące jego rzekomych zmian lub zniesienia. Program Rodzina 500+ dostarcza rodzinom 500 zł miesięcznie na każde dziecko. W teorii ma wspierać polskie rodziny, aby dzieci było więcej.

500 plus jest jednym ze sztandarowych programów partii rządzącej. Regularnie pojawia się również temat jego zniesienia lub transformacji formy, w której występuje.

Program Rodzina 500+ to nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde dziecko. Program nie ma żadnych dodatkowych warunków. W teorii program Rodzina 500+ to wsparcie dla polskich rodzin w częściowym pokryciu wydatków związanych z wychowaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

500+ to program mający pomagać rodziną i sprawiać, że dzieci będzie więcej. Niestety wielu uważa, że nie działa tak, jak trzeba

Wokół programu narosło sporo kontrowersji. Niektórzy oskarżają rząd o bezsensowne rozdawnictwo i słusznie zauważają, że istotna część osób, zamiast wydawać pieniędzy na dziecko, traktuje je jako dodatkowe pieniądze w budżecie domowym. Zdarzają się i tacy, którzy dodatkowe pieniądze wydają na alkohol.

Transformacja programu na taki, w którym wydatki byłyby bardziej określone, na pewno pomogłaby obronić słuszność istnienia programu. Pomimo tego, że wielu obywateli (również tych otrzymujących świadczenie) i ekspertów się tego domaga, rząd na razie przystaje przy swoim.

Przeciwnicy programu zauważają, że niestety nie przynosi on oczekiwanych efektów. Zeszły rok (2019) był kolejny rokiem spadku współczynnika dzietności, czyli liczby dzieci na matkę w wieku rozrodczym.

- Gdy wprowadzano 500+ rodziło się 372,8 tys. Dziś rodzi się mniej - podsumował ekonomista Rafał Mundry w rozmowie z Money.pl.

Ekspert przedstawił dane, które zebrał GUS. Jasno wynika z nich, że program nie jest tak skuteczny, jak to wcześniej sądzono. Wysoce prawdopodobne, że wynika to z rozwoju i chęci posiadania dzieci później.

Program rodzina 500 plus wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. Na pewno przyczynił się do znacznej poprawy sytuacji materialnej rodzin, wzmocnił je i nadał należny priorytet. W 2015 roku łączne wydatki budżetu państwa na rzecz rodzin wyniosły 1,78 proc. Produktu Krajowego Brutto. W 2017 roku wyniosły one już 3,11 proc. PKB. Jest to wzrost o 75 proc.

Alternatywnym rozwiązaniem, które wiele razy było już omawiane podczas debaty społecznej, jest wprowadzenie bonów żywnościowych zamiast wypłacania gotówki dla rodzin. Pomysł ten ma zarówno bardzo wielu zwolenników, jak i przeciwników.

Następny artykuł