500+ pomaga zwalczyć ubóstwo, ale nie wpływa znacząco na liczbę urodzeń
unsplash.com/ Kelly Sikkema
Autor - 26 Czerwca 2020

Czy zbliża się koniec 500+? Program nie spełnił pokładanej nadziei

500+ to program rządowy, który miał polepszyć los polskich rodzin i sprawić, że w naszym kraju będzie się rodzić więcej dzieci. Niestety z danych GUS wynika, że w roku 2019 urodziło się mniej dzieci, niż przed wprowadzeniem programu.

500+ to program, który ruszył 1 kwietnia 2016 roku. Wówczas zakładał on wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. Od lipca 2019 roku działa on jednak w rozszerzonej formule. Świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Program "Rodzina 500+" ma na celu m.in. walkę z ubóstwem. Efekty poprawy sytuacji materialnej widać przede wszystkim po tym, że rodzice coraz chętniej inwestują w edukację swoich dzieci, korzystając np. z dodatkowych zajęć. Niestety, program nie spełnia głównego założenia dotyczącego liczby urodzeń.

Kasia Kowalska wyznała prawdę na temat choroby córki. Miała już dość domysłów i plotekKasia Kowalska wyznała prawdę na temat choroby córki. Miała już dość domysłów i plotekCzytaj dalej

500+ pomaga zwalczyć ubóstwo, ale nie wpływa znacząco na liczbę urodzeń

Rządowy program "Rodzina 500+" nie spełnia wszystkich swoich celów. Choć świadczenia znacznie poprawiły sytuację materialną polskich rodzin, nie wpłynęły znacząco na liczbę urodzeń.

Po czterech latach od wprowadzenia programu można zobaczyć, że efekt nie jest taki, jakiego się spodziewano. Choć z danych, które zebrał GUS, wynika, że od roku 2016 do 2018 rodziło się więcej dzieci, w ciągu ostatnich miesięcy liczba ta nie przedstawia się najlepiej.

Zgodnie z danymi GUS-u, w 2016 r. liczba urodzeń wyniosła 382 tys. i była większa o 13 tys. niż w roku poprzednim, a w 2017 r. urodziło się ok. 402 tys. dzieci, tj. o kolejne 20 tys. więcej. Wzrost liczby urodzeń w 2017 r. dotyczył przede wszystkim dzieci urodzonych jako drugie, trzecie i dalszej kolejności, których udział zwiększył się na niekorzyść urodzeń pierwszych.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie mógł poradzić sobie z wyśmiewaniem. Nie żyje bohater "Pamiętników z wakacji"

2. Biedronka szykuje na niedzielę absolutny hit. Towary za pół ceny i vouchery za zakupy

Główny Urząd Statystyczny informuje, że rodzą najczęściej kobiety w wieku 25-29 lat i 30-34 lat. Wzrosła również płodność kobiet w starszych grupach wieku, co może świadczyć o realizacji odroczonych zamierzeń prokreacyjnych. Niestety rok 2018 skończył się z wynikiem 388 tys. urodzeń żywych i był gorszy od poprzedniego o 13 tys. 2019 był kolejnym rokiem spadku współczynnika dzietności.

Jak podaje portal money.pl, w kwietniu urodziło się 28,5 tys. dzieci. Rok temu liczba urodzeń wynosiła 32,2 tys. Jednocześnie w kwietniu zmarło 34,5 tys. osób. W tym momencie rząd tworzy nową strategię, która ma napędzić demografię w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska legenda sportu zginęła w wypadku. Widok grobu zapiera dech w piersiach. Wszystko niemal 30 lat od śmierci
  2. Przyłapali ją na gorącym uczynku. Kiedy zauważyła, że jest nagrywana podczas niszczenia banerów, zaczęła się awantura
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Dramat dwóch polskich sportsmenek. Zostały potrącone przez samochód, teraz walczą o życie i zdrowie. Dramatyczny apel o pomoc, liczy się każda złotówka

Następny artykuł