Osoby niezaszczepione stracą pieniądze? Nowy pomysł wywołał burzę wśród Polaków

500+ dla zaszczepionych
unsplash Marcin Jozwiak
Autor Klaudia Gaicka08.01.2021

Już wkrótce 500+ może być tylko dla zaszczepionych. Podobno właśnie taki pomysł rozważa polski rząd. Niektórzy rodzice mogą się bardzo zdziwić.

Najnowsze doniesienia dotyczące 500+ mogą zaskoczyć wielu rodziców. Jak podaje portal Popularne.pl, podobno rząd rozważa nowy sposób zachęcenia ludzi do szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

Odkąd 27 grudnia rozpoczął się w naszym kraju Narodowy Program Szczepień, rządzący stoją przed ogromnym wyzwaniem. Poseł Michał Dworczyk ujawnił, że do tej pory zaszczepiono jedynie 50 300 Polaków.

Już wkrótce 500+ może być tylko dla zaszczepionych

Choć w pierwszej chwili liczba ta może robić wrażenie, na tle innych państw wypada średnio. Dla porównania, Izrael, w którym szczepienia odbywają się pełną parą od początku, zaszczepił już milion obywateli.

Zdaniem polityka moglibyśmy szczepić znacznie więcej, nawet 3,5 miliona miesięcznie, jednak z winy producenta szczepionki Pfizera jest to aż o tyle mniejsza liczba.

Szkoła wróci, ale będzie zupełnie inna niż kiedyś. Ministerstwo Edukacji przedstawiło nowe wytyczneSzkoła wróci, ale będzie zupełnie inna niż kiedyś. Ministerstwo Edukacji przedstawiło nowe wytyczneCzytaj dalej

Najnowszym pomysłem, który może skłonić do szczepień tych Polaków, którzy jeszcze się wahają, jest powiązanie wypłat 500+ ze świadectwem szczepienia.

Jak podaje źródło, program, tak czy inaczej, nie spełnił swojej funkcji, ponieważ od 2017 roku dzietność w naszym kraju cały czas spada. W 2018 r. nadwyżka zgonów nad urodzeniami wyniosła 26 tysięcy, a w 2019 r. było to blisko 35 tysięcy.

Z kolei w minionym 2020 roku odnotowano najniższy przyrost naturalny od czasów II wojny światowej. Pomimo tego wielu Polaków uważa, że program 500+ im się należy, choćby nie wiem co.

Te osoby mogą niedługo bardzo się zdziwić. Chociaż rząd, pomimo zwiększającej się dziury budżetowej, nie rozważa wycofania programu, może zadziałać w zupełnie odmienny sposób.

Do osiągnięcia odporności zbiorowej niezbędne jest zaszczepienie około 60-70 proc. populacji. Tymczasem badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ARC Rynek i Opinia wskazują, że aż 38 proc. Polaków nie planuje się szczepić, a 20 proc. dalej się nad tym zastanawia.

Obecnie 500+ przyjmuje 2,3 miliona polskich rodzin, które wychowują łącznie 3,5 mln dzieci. Zakładając, że większość rodzin jest pełnych, w Polsce jest aż 5 mln dorosłych beneficjentów programu.

Jeżeli rząd zdecydowałby się na powiązanie szczepień z pomocą rodzinom, może to pozytywnie wpłynąć na ilość chętnych do przyjęcia szczepionki.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł