5g niebezpieczne czy nie
Fot. pixabay.com/ Ratfink1973
Autor Klaudia Gaicka - 14 Maja 2020

Sieć 5G jest już w Polsce. W jakich miastach działa, co na jej temat mówi WHO, czy jest bezpieczna?

5G wkracza już do Polski pełną parą. Pomimo braku wyników niektórych badań, na wpływ promieniowania zostanie już wystawionych 900 tys. Polaków. Co ciekawe, władze Brukseli nie zgodziły się na nową technologię w ich kraju.

5G zaczęło już funkcjonować na terytorium Polski. Początkowo będzie mogło z niego skorzystać blisko 900 tys. Rodaków znajdujących się w zasięgu 100 bazowych nadajników rozłożonych w 7 miastach. Chociaż technologia nie jest jeszcze do końca przebadana, rozpoczęto już budowę 600 dodatkowych stacji. Według planu do 2025 roku, w jej zasięgu mają znaleźć wszystkie miasta Europy, z wyjątkiem Brukseli. Powód wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Może odpowiadać nawet za 70% naszych problemów zdrowotnych. Stres potrafi mieć katastrofalny wpływ na nasze zdrowieMoże odpowiadać nawet za 70% naszych problemów zdrowotnych. Stres potrafi mieć katastrofalny wpływ na nasze zdrowieCzytaj dalej

5G, czy jest szkodliwe? Badania wciąż trwają

Dostosowana do standardów LTE Częstotliwość 2,6 GHz TDD zapewnia dwa razy wyższą przepustowość, rzędu 600 Mb/s w telefonach i routerach obsługujących technologię 5G. W pierwszej kolejności będzie dostępna w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku, Łodzi oraz Szczecinie.

Jak podaje portal Natemat.pl, z technologii w pierwszej kolejności skorzystają użytkownicy sieci Plus i Cyfrowy Polsat, chociaż na tę chwilę sprzętu obsługujące 5G oferuje je jedynie marka Huawei. Producenci już zapowiedzieli, że pojawi się więcej urządzeń przystosowanych do nowej technologii.

Po zakończonej budowie wspomnianych 600 czujników, z nowego rozwiązania będzie mogło korzystać 2 mln Warszawiaków. Według szacunków ekspertów, do końca 2021 roku z technologii będzie mogło korzystać 3 miliony Polaków.

Jest to zaskakujące, ponieważ Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie zakończyła jeszcze badań odnośnie do tego, jak tak wysokie promieniowanie oddziałuje na człowieka. Oficjalne wyniki mają się pojawić dopiero do końca 2022 roku. Mamy nadzieję, że potwierdzą bezpieczeństwo nowej technologii.

Na tę chwilę ustalono wstępnie, że częstotliwość wykorzystywana w sprzętach korzystających z nowej technologii (blisko 2,5 GHz) jest ponad milion razy mniejsza niż granica promieniowania jonizującego o wysokiej częstotliwości, które rozbija wiązania w cząsteczkach i powyżej 2-3 PHz może być szkodliwe dla człowieka.

11 marca bieżącego roku, Międzynarodowa Komisja ds. Ochrony Przed Promieniowaniem Niejonizującym (International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection – ICNIRP) zaktualizowała dopuszczalne poziomy ekspozycji człowieka na pola elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej. Stało się to po raz pierwszy od 20 lat.

Choć oficjalnych dowodów na szkodliwość 5G brak, stanowisko władz Belgii jest zdecydowane. Belgijska minister środowiska Céline Fremault nie wyraziła zgody na podniesienie limitów promieniowań.

- Nie mogę zaakceptować takiej technologii, jeśli normy promieniowania, które muszą chronić obywatela, nie są przestrzegane – wyjaśniła.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje bohaterka Powstania Warszawskiego. Nim odeszła podzieliła się ważnym wyznaniem na temat tamtych czasów

2. Wszyscy myśleli, że 5-latek zmarł na Covid-19. Prawda wyszła na jaw po 11 dniach, słowa ojca wywołują ciarki

Coraz częstszym zjawiskiem na całym świecie są incydenty związane z niszczeniem nadajników niezbędnych do obsługi 5G. Ludzie wykazują ogromną podejrzliwość wobec technologii. Jednakże, nie ma obecnie niezbitych dowodów na to, że może być dla nas szkodliwa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najtańszy, najszybszy i najpyszniejszy. Cudowny sernik bez sera, rewelacyjna receptura trafiła do sieci
  2. Babcia zawsze wkładała do lodówki wacik. Można się śmiać, ale każdy powinien tak robić
  3. Niebezpieczny nowotwór atakujący głównie ludzi młodych. Warto znać jego objawy
  4. Urodziła dziecko, które było w "ciąży". Dzień po porodzie lekarze przeprowadzili cesarskie cięcie
  5. Tadeusz Rydzyk krytykuje obostrzenia dotyczące kościołów. "Dla nas katolików ważniejsze jest zdrowie ducha"
  6. Kiedy będzie można już organizować wesela? Minister zdrowia o obostrzeniach

Następny artykuł