AIDS: leczenie
fot. pixabay.xom/Ben_Kerckx
Autor Karol Zaborowski - 26 Września 2019

Jak leczy się AIDS

AIDS w naszym kraju jest leczone za darmo i każdy chory ma zapewniony dostęp do odpowiednich lekarstw. Niestety nie jest to łatwe leczenie i wymaga od chorego nie lada uporu.

AIDS mimo rozwoju medycyny nadal pozostaje chorobą nieuleczalną, co nie oznacza, że każdy kontakt z wirusem kończy się dla nas zakażeniem. Przez pierwsze dni po wniknięciu go do naszego organizmu, mamy nawet 80% szans na to, że wirus nie zdąży się namnożyć do odpowiedniej ilości, aby wywołać chorobę. Jednak do tego potrzebne jest wdrożenie odpowiedniego leczenie dosłownie w pierwszych dniach od kontaktu z patogenem. Wraz z upływem czasu, nasze szanse maleją.

Leczenie AIDS

AIDS jest chorobą, która rozwija się latami, aby wystąpiła u nas, wirus musi znacząco urosnąć w siłę. Co ciekawe, u niektórych osób występuje jedynie nosicielstwo, a sami nigdy nie odczuwają objawów, jak i skutków samej choroby.

Mimo to nie powinniśmy liczyć na łut szczęścia i jeżeli jest taka potrzeba stosować zasady profilaktyki przed tą chorobą. Samo leczenie w naszym kraju jest w pełni darmowe i polega na podawaniu leków, które hamują namnażanie się wirusa i odbudowie, chociaż częściowej naszego układu odpornościowego.

Niestety wiąże się to często z bardzo nieprzyjemnymi powikłaniami, takimi jak, zmiany w wyglądzie, anemia, osłabienie, bóle brzucha, nudności, wymioty, gorączka, a także może zostać uszkodzona nasza wątroba oraz nerki. Z tego też względu, mimo że leczenie AIDS znacząco wydłuża życie chorego, to niektóre osoby decydują się na jego przerwanie, co często jest tragiczne w skutkach.

Następny artykuł