Alergia: problemy z katarem siennym
fot. pixabay.com/cenczi
Autor Karol Zaborowski - 25 Września 2019

Katar sienny, alergia, która może trwać cały rok

Alergia pojawić się może u nas w każdym wieku, chociaż najczęściej objawia się u dzieci. Niestety jest to ten typ choroby, który pozostaje z nami do końca życia.

Alergia jest nadmierną reakcją naszego organizmu na czynnik, który nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia. Najczęściej alergia pojawia się u dzieci i może przyjmować najróżniejsze formy. Niektórzy przez nią muszą nawet zmieniać swoją dietę, ponieważ okazuje się, że uczuleni są na jakiś produkt, który obecny może być w wielu daniach i posiłkach. Jednak najczęściej występuje uczulenie na pyłki roślin.

Jak sobie radzić z katarem siennym

Katar sienny jest dolegliwością, która dotyczy wielu alergików. Szczególnie trudnym okresem w ciągu roku dla alergika jest wiosna oraz lato, kiedy pyli najwięcej roślin, chociaż pierwsze z nich swój okres pylenia rozpoczynają już w lutym. Jednak na szczęście wraz z minięciem sezonu, katar sienny mija.

Dodatkowo można stosować zarówno leki, jak i odczulania, które znacząco ograniczają pojawianie się nieprzyjemnych objawów, a nawet całkowicie je hamują. Niestety niektórzy z nas muszą się zmagać z katarem siennym przez cały rok, ponieważ uczuleni są, chociażby na sierść swoich pupili, czy też roztocza, których pełno jest w naszych domach.

Roztocza to mikroskopijne stworzenia, które żywią się naszym martwym naskórkiem i można je znaleźć, chociażby w dywanach oraz naszych łóżkach, gdzie dosłownie mogą być ich całe miliony. Często uważa się, że alergia przechodzi wraz z wiekiem, co jest nieprawdą. Owszem nasze objawy mogą tracić na sile wraz z czasem, ale alergikiem jest się do końca życia.

W wypadku, kiedy nasza alergia nie jest sezonowa, a chcemy uniknąć jej objawów, jesteśmy zmuszeni do ciągłego przyjmowania leków i powinniśmy zadbać o to, aby mieć jak najmniejszy kontakt z alergenem. Oznacza to tak bardzo przez wielu nielubiane częste porządki. Można również zainwestować w filtry do powietrza, które również poprawią nasz komfort życia, a to w końcu jest najważniejsze.

Następny artykuł