Alina Janowska zmagała się z potworną chorobą
fot. wikipedia.org/Cezary Piwowarski
Autor Karol Zaborowski - 15 Listopada 2019

Alina Janowska była niezastąpiona aktorką. Przez swoją chorobę gwiazda nie poznawała nawet najbliższej rodziny

Alina Janowska to prawdziwa ikona polskiego aktorstwa, która przeszła do historii wieloma rolami. Aktorka grała zarówno w serialach, jak i filmach oraz w teatrze. Miała wielu fanów, dla których jej śmierć była potwornym ciosem. Gwiazda przez lata zmagała się z chorobą, która uniemożliwiała jej normalne życie.

Alina Janowska swoim talentem aktorskim zachwycała zarówno krytyków, jak i widzów, którzy bardzo szybko ją pokochali. Aktorka wystąpiła w wielu kultowych już produkcjach takich jak “Wojna domowa”, “Stawka większa niż życie”, czy “Och Karol”. Jej role zawsze były niezwykle charakterystyczne, a gdy tylko pojawiała się na ekranie, ciężko było odciągnąć od niej wzrok.

Niestety nawet tak wielka popularność nie zapewniła aktorce spokojnego końca. Gwiazda przez lata zmagała się z chorobą, która uniemożliwiła jej normalne życie. Alina Janowska miała problem, nawet żeby rozpoznać swoich najbliższych. Było tak źle, że praktycznie nie wychodziła ze swojego domu.

Podczas przerwy uczennica zasłabła na schodach. Życie uratował jej inny uczeń, nawet nauczyciele nie wiedzieli, jak się zachowaćPodczas przerwy uczennica zasłabła na schodach. Życie uratował jej inny uczeń, nawet nauczyciele nie wiedzieli, jak się zachowaćCzytaj dalej

Alina Janowska zmagała się ze straszną chorobą

Jak przyznaje syn aktorki, początkowo lekarze w ogóle nie wiedzieli, co dolega Alinie Janowskiej. Nawet rodzina aktorki nie zauważyła pierwszych objawów choroby, które gwiazda sprawnie przed nimi ukrywała. Nawet jak pojawiał się jakiś niepokojący sygnał, to od razu uznawany był za następstwo jej podeszłego wieku.

- Pewne sprawy, które nam wydawały się po prostu związanym ze starością przejaskrawieniem cech jej charakteru, okazały się objawami alzheimera - powiedział Michał Zabłocki w “Urodzie życia”.

Kiedy w końcu udało się określić, na co choruje aktorka, choroba była już w zaawansowanym stadium. Alina Janowska cierpiała na alzheimera, który powoli pozbawiał ją normalnego życia. Mimo rozpoczęcia leczenia i ciągłej współpracy z najlepszymi lekarzami nie udało się powstrzymać postępu choroby.

Doszło nawet do tego, że aktorka miała problem z rozpoznawaniem swoich najbliższych, czy też wypowiedzeniem sensownego zdania. Aktorka wymagała ciągłej opieki i praktycznie nie opuszczała swojego mieszkania, które stało się dla niej całym światem, a zarazem więzieniem.

- Dzięki lekom, lekarzom i pomocy wspaniałych ludzi są czasem dni, kiedy Alina jest w lepszej formie i ma przebłyski świadomości. Mam wrażenie, że wtedy mnie poznaje. Nawet coś krótko, ale sensownie odpowie - mówił mąż gwiazdy w wywiadzie dla Faktu.

13 listopada 2017 roku Polskę obiegła informacja o śmierci aktorki. Był to potworny cios dla jej rodziny oraz fanów, a także całego środowiska filmowego. Nie da się ukryć, że wraz z jej odejściem skończyła się pewna era w polskim kinie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tuż przed snem wzięła lek przeciwbólowy. Już się nie obudziła
  2. Zmiany podczas okresu, które powinny wzbudzić naszą czujność. Niektóre z nich wymagają natychmiastowej pomocy ze strony lekarza
  3. Nowa epidemia wśród dzieci. Do 2030 roku ma pochłonąć 11 mln ofiar
  4. Niebezpieczeństwo czychające w popularnych przekąskach. "Coś takiego widziałem pierwszy raz w życiu"

Następny artykuł