Ameryka: niebezpieczna ameba
fot. unsplash.com/Robina Weermeijer
Autor Natalia Niewczas - 18 Lipca 2020

Niebezpieczna ameba sieje postrach w Ameryce. Do ciała dostaje się podczas kąpieli, atakuje mózg

Ameryka posiada dostęp do ciepłych wód zatoki meksykańskiej otaczających jeden z 50 stanów USA - Florydę. Ten wyjątkowo słoneczny, położony na południu stan słynie z ciepłych temperatur, a także wielu parków rozrywki, odwiedzanych co roku przez tłumy turystów. To właśnie tutaj zaatakowała groźna dla człowieka ameba.

Ameryka słynie z regionu potocznie nazywanego “Pasem Słońca” (ang. Sun Belt). Jest to położony na południu obszar kraju, który charakteryzuje wyjątkowo ciepły klimat. Pas ciągnie się od stanu Kalifornia aż po Florydę - to właśnie tam, w stanie kojarzonym z wakacjami i odpoczynkiem, zaatakowała potencjalnie niebezpieczna dla zdrowia człowieka ameba.

Nieoficjalne informacje o stanie zdrowia Jerzego Stuhra. Wszyscy trzymają kciukiNieoficjalne informacje o stanie zdrowia Jerzego Stuhra. Wszyscy trzymają kciukiCzytaj dalej

Ameryka drży przed niebezpieczną amebą

Ameryka to nie jedyny kraj, w którym występują ameby. Tak naprawdę te jednokomórkowe organizmy do życia potrzebują po prostu środowiska wodnego, choć mogą występować także w formie pasożytniczej. Właśnie taki rodzaj ameby zaatakował okolice Florydy.

Ten groźny pasożyt atakuje mózg, czego tragicznym następstwem może być śmierć pacjenta. Bezpośrednią przyczyną zgonu jest pierwotniakowe zapalenie opon mózgowych i mózgu, które wywołuje to małe stworzenie czające się w odmętach wodnego środowiska. Na pierwsze objawy tej choroby trzeba trochę poczekać.

Dopiero po upływie około czternastu dni mogą wystąpić jej pierwsze symptomy. Zaliczamy do nich utrzymujące się bóle głowy, problemy z przewodem pokarmowym (mdłości, wymioty) lub gorączkę. W przypadku tej choroby szybkie podjęcie specjalistycznego leczenia jest kluczowe - bez niego pacjent najprawdopodobniej umrze w przeciągu kilku dni.

Dzisiaj grzeje: 1. Krystyna Janda dostała wiadomość ze szpitala od Jerzego Stuhra. Znamy jej treść

2. Zaskakująca decyzja Płaca minimalna 2021 jednak w górę? Wiceminister się wygadał, padła konkretna kwotabanku. Klienci mają powody do radości

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, aby dostać się do organizmu człowieka, ameba wykorzystuję chwilę nieuwagi i sprzyjające temu okoliczności. Zaczyna swój atak dzięki nabłonkowi węchowemu, który znajduje się w nosie. To po nim przedostaje się w głąb ciała - a to wszystko podczas zwykłej kąpieli.

Zabójczą amebę można spotkać nie tylko w wodach otaczających ląd USA, ale także na innych kontynentach, chociażby w Afryce. Decydując się na kąpiel w jeziorze bądź innym wodnym zbiorniku warto zachować szczególną ostrożność - pod koniec ubiegłego wieku obecność zagrażającej życiu ameby wykryto także w Jeziorach Końskich.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Za sklepem leżało ciało mężczyzny. Porażające odkrycie na Mazowszu
  2. Oburzające sceny w Pytanie na Śniadanie TVP. Poleciały talerze, widzowie są źli na prowadzącego;
  3. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  4. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  5. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  6. Wreszcie ustalili, kto otrzyma bon turystyczny. Sejmowa komisja rozpatrzyła poprawki Senatu

Następny artykuł