Lekarze zapobiegli amputacji nogi 13-latki
pixabay.com/sasint
Autor Barbara Bujar - 22 Czerwca 2020

13-latce groziła amputacja. Lekarze uratowali nogę dziewczyny

Amputacja nogi była najczarniejszym scenariuszem, który miał się spełnić. Stopa 13-letniej Ewy stanowiła dla lekarzy prawdziwy problem. Z rozległym urazem postanowili w końcu zmierzyć się lekarze ze Śląska. To oni podjęli się operacji i dali dziewczynce szansę na normalne życie.

Stopa 13-letniej Ewy była w fatalnym stanie. Dziewczynka trafiła do szpitala w Łodzi po wypadku samochodowym. Miejscowi lekarze przeprowadzili wtedy szereg niezbędnych zabiegów, jednak nie umieli znaleźć sposobu na przywrócenie sprawności uszkodzonej nogi. Dziewczynce groziła amputacja.

Tajemnicza śmierć znanego dziennikarza. Zawiadomiono prokuraturęTajemnicza śmierć znanego dziennikarza. Zawiadomiono prokuraturęCzytaj dalej

Amputacja nie była konieczna. Pomogli jej lekarze ze Śląska

Jak podaje Radio Zet, łódzcy lekarze przyjęli do szpitala 13-letnią Ewę, która doznała wielonarządowego urazu. Wskutek wypadku u dziewczyny doszło także do otwartego złamania kości piętowej, któremu towarzyszył ubytek tkanek miękkich. Medycy robili, co mogli, by pomóc swojej pacjentce. Niestety nie udało im się zaradzić stopie dziewczyny. W trakcie operacji ustabilizowali odłam kostny, pięta dziewczynki nie wróciła jednak do pełnej sprawności. Rodzina Ewy zaczęła szukać pomocy gdzie indziej. Ze wzglęgu na pandemię koronawirusa, nie było to łatwe.

- Skontaktowaliśmy się z kilkoma ośrodkami, niestety żaden nie podjął się operacji z powodu rozległości urazu. Sytuację pogarszała pandemia koronawirusa. Ewie groziła amputacja stopy. Dopiero prof. Łukasz Krakowczyk z Instytutu Onkologii w Gliwicach zdecydował się zoperować córkę – portal cytuje mamę dziewczynki.

Trudnego wyzwania podjęli się w końcu lekarze ze Śląska. Prof. Łukasz Krakowczyk z Instytutu Onkologii w Gliwicach wraz z prof. Tomaszem Koszutskim, który pełni funkcję ordynatora na oddziale Chirurgii i Urologii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach, zoperowali uszkodzoną nogę dziewczynki. Pierwszy z mężczyzn miał już doświadczenie w przeprowadzaniu trudnych zabiegów. Krakowczyk należy bowiem do zespołu gliwickich chirurgów rekonstrukcyjnych, którzy pracują między innymi przy przeszczepach twarzy.

Operacja Ewy nie należała do łatwych. Specjaliści przez pięć godzin zmagali się z oczyszczaniem martwiczych tkanek, zidentyfikowaniem naczyń dawczych na podudziu oraz z wytwarzaniem wolnego płatu udowego i przeniesieniem go w okolice prawej stopy dziewczynki. Po zabiegu profesor Krakowczyk przyznał, że kończyny stanowią bardzo trudny obszar rekonstrukcji.

– Ogromną trudność nastręcza przede wszystkim wielopłaszczyznowość i złożoność komponentów tkankowych kończyny oraz zidentyfikowanie odpowiednich naczyń i nerwów, z którymi trzeba połączyć wolny płat, tak aby nie upośledzić ukrwienia i funkcji kończyny. "Otulenie" pobranym płatem trójwymiarowej konstrukcji stopy, która składa się z kilkudziesięciu kości, mięśni, ścięgien, tkanki podskórnej i skóry tak, aby odtworzyć jej funkcję, jest naprawdę sporym wyzwaniem dla chirurga – powiedział.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje bohater popularnego programu telewizyjnego. Oglądały go miliony Polaków

2. Ceny nad morzem porażają, rachunki za obiady idą w setki złotych. Ale jest sposób, możesz zjeść z rodziną za mniej niż 100 zł

Zabieg przebiegł pomyślnie i 13-latka jest już w domu. Lekarze stale kontrolują stan jej zdrowia i zalecają regularną rehabilitację. Wszyscy wierzą, że stopa dziewczynki wróci po niej do pełnej sprawności.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
  2. Do czego służy msza święta? Wielu katolików może być oburzonych, rzecznik Episkopatu rozwiewa wątpliwości
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Władysław Kozakiewicz przez lata ukrywał rodzinny dramat. Jego tata zrobił mu największą krzywdę, straszne wyznanie

Następny artykuł