Można już składać wnioski o dodatek solidarnościowy, którego inicjatorem jest Andrzej Duda
youtube.com/TVPInfo
Autor Barbara Bujar - 22 Czerwca 2020

1400+ nie dla każdego? Trzeba się spieszyć

Andrzej Duda postanowił wprowadzić miesięczny dodatek solidarnościowy, którego zasady w zostały w piątek uchwalone przez Sejm. Kwota świadczenia będzie wynosiła 1400 zł, a otrzymać ją będą mogły osoby, które podczas epidemii straciły pracę. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek w wyznaczonym terminie.

Epidemia sprawiła, że wiele Polaków straciło pracę. Pomyślał o tym prezydent Andrzej Duda, który zaproponował wprowadzenie dodatku solidarnościowego, skierowanego do takich właśnie osób. Projekt został zaakceptowany, a jego zasady uchwalono w piątek. O miesięczną kwotę 1400 zł można starać się już w czerwcu. Osoby spełniające wszystkie warunki muszą w tym celu złożyć specjalny wniosek.

Ciche objawy zawału serca. Wiele osób je bagatelizujeCiche objawy zawału serca. Wiele osób je bagatelizujeCzytaj dalej

Andrzej Duda inicjatorem dodatku solidarnościowego

Jak podaje Fakt24 świadczenie w kwocie 1400 zł wypłacane będzie przez okres trzech miesięcy, od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku. Jeśli więc ktoś się pospieszy i złoży wniosek w ciągu najbliższych kilku dni, będzie miał szansę na zyskanie aż 4200 zł. Aby to zrobić należy wypełnić elektroniczny formularz na portalu Platforma Usług Elektronicznych ZUS (wniosek EDS). Warto pamiętać, żeby złożyć go w tym miesiącu, za który chcemy otrzymać dodatek.

Dodatek solidarnościowy został wprowadzony w celu pomocy osobom, które straciły pracę lub ich umowa w trakcie epidemii wygasła. Wnioski będą pozytywnie rozpatrywane w przypadku osób, u których nastąpiło to po 15 marca 2020 roku. Dodatkowo ubiegający się o świadczenie obywatele muszą podlegać ubezpieczeniu społecznemu przez minimalny okres 60 dni. Z tego względu osoby zatrudnione na innych warunkach, niż umowa o pracę, zostaną odrzucone.

– W ramach działań antykryzysowych weszły w życie przepisy, które wprowadzają nowe świadczenie - dodatek solidarnościowy. Mogą z niego skorzystać osoby, które po 15 marca 2020 roku, w następstwie COVID-19, straciły pracę lub ich umowa wygasła – potwierdza Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

O miesięczną kwotę 1400 zł mogą starać się również osoby korzystające z zasiłku dla bezrobotnych. Portal wyjaśnia, że w przypadku takich obywateli, którzy chcieliby uzyskać dodatek za czerwiec, ale zdążyli pobrać już zasiłek, kwota świadczenia zostanie pomniejszona o jego wartość.

Dzisiaj grzeje: 1. Andrzej Duda zatwierdził nowe świadczenie. Kogo obejmie 1400 plus?

2. Za plażowanie zapłacisz nawet 30 proc. więcej. Ceny nad morzem wystrzeliły

Podczas korzystania z dodatku solidarnościowego Polacy będą mieli opłacane składki, co oznacza, że będą objęci ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym i zdrowotnym. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przyznana kwota będzie wpływać na podane w formularzu konto bankowe. ZUS zrobi to w ciągu 7 dni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. Atak nożownika, nie żyją trzy osoby, dwie w stanie krytycznym. Tragiczne doniesienia z Wielkiej Brytanii
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Tak wyglądało wesele Anny i Roberta Lewandowskich. Tych zdjęć nie widział jeszcze nikt (FOTO)

Następny artykuł