Andrzej Duda zaproponował nową ustawę dotyczącą aborcji. Jaki pomysł ma prezydent?

andrzej duda o aborcji
unsplash Łukasz Konieczka
Autor Klaudia Gaicka31.10.2020

Prezydent Andrzej Duda w końcu odpowiedział na protesty, które od kilku dni zalewały cały kraj. Przedstawił projekt ustawy, którą złożył do Sejmu. Jest w niej mowa o przerwaniu ciąży, które ma stać się znów możliwe w ważnym przypadku. Eksperci uzasadniają.

Od kilku dni Andrzej Duda wstrzymywał się od głosu w bardzo istotnej kwestii. Na terenie całego kraju od kilku dni trwają protesty, wczoraj w Warszawie był największy dotychczas. Według ekspertów mogło tam się znajdować nawet 100 tys. osób.

Zapalnikiem do protestów był wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zabraniał aborcji nawet w przypadku tzw. wad letalnych płodu lub zagrożenia życia matki. Z czasem jednak do protestu przeciwko partii rządzącej dołączyły także inne osoby, które miały dość władzy rządzącej. Zdecydowana większość protestujących chciała po prostu obalić rząd.

Leki, których nie wolno ze sobą łączyć. Konsekwencje mogą być opłakaneLeki, których nie wolno ze sobą łączyć. Konsekwencje mogą być opłakaneCzytaj dalej

Prezydent Andrzej Duda o nowej ustawie dotyczącej aborcji

Chwilę musieliśmy poczekać na odpowiedź Prezydenta, ale w końcu się ustosunkował. Wczoraj okazuje się, że Andrzej Duda złożył do Sejmu projekt noweli ustawy o planowaniu rodziny. Jak podaje portal Polsatnews.pl, wytłumaczył, że w ostatnich dniach rozmawiał z wieloma osobami, między innymi z kobietami, których dotyczył problem, z prawnikami oraz lekarzami.

- Po przeprowadzeniu tych konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - mówił Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że projekt uwzględnia zalecenia Trybunału, jednak wprowadza nową przesłankę, która przywraca możliwość wykonania aborcji, jeżeli stwierdza się wysokie prawdopodobieństwo tzw. wad letalnych lub mamy do czynienia z innymi przesłankami medycznymi wskazującymi na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe lub obarczony nieuleczalną chorobą, lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka.

- Pogląd wnioskodawcy w sprawie dopuszczalności przerywania ciąży w przypadku wystąpienia tzw. przesłanki eugenicznej jest powszechnie znany, gdyż był konsekwentnie wyrażany m.in. w publicznych wypowiedziach czy wywiadach. Jednakże ustawodawstwo regulujące tak ważne społecznie zagadnienia musi uwzględniać – przy poszanowaniu przepisów Ustawy Zasadniczej dotyczących zarówno nienarodzonego dziecka, jak i jego matki – prawo do podejmowania samodzielnie, w ustawowo określonych warunkach, niezwykle trudnych decyzji dotyczących donoszenia bądź przerwania ciąży - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Wiele osób popełnia poważny błąd przy noszeniu maseczki. Lepiej go unikać, gdyż może mieć fatalne konsekwencjeWiele osób popełnia poważny błąd przy noszeniu maseczki. Lepiej go unikać, gdyż może mieć fatalne konsekwencjeCzytaj dalej

Dzisiaj grzeje: 1.Widzowie przecierali oczy ze zdumienia. Dziennikarz TVP wydał ważne oświadczenie, nikt się nie spodziewał
2.Maria Kaczyńska była nieugięta ws. „kompromisu” aborcyjnego. Tadeusz Rydzyk wulgarnie ją obrażał, nie hamował się
3. Pierwsze objawy miażdżycy. Nie wolno ich lekceważyć

Andrzej Duda wyjaśnił także, z czego wynika nowy projekt. Jego zdaniem ochrona dziecka z wadami letalnymi wykracza poza możliwości ludzkie. Patrząc na to, a także na inne wartości konstytucyjne, które mówią o nienaruszalności i poszanowaniu godności człowieka, należy tę decyzję pozostawić rodzicom.

- W sytuacji, gdy aktualna wiedza medyczna nie daje nadziei, to kobieta, kierując się własnym sumieniem i wyznawanymi wartościami i mając zapewnioną profesjonalną pomoc lekarską, powinna móc podjąć decyzję o donoszeniu ciąży bądź jej przerwaniu, jeżeli donoszenie ciąży jest ponad jej siły - podsumowano.

Tajemnicza wizja Krzysztofa Jackowskiego. Jasnowidz ma dla Polaków pewną radęTajemnicza wizja Krzysztofa Jackowskiego. Jasnowidz ma dla Polaków pewną radęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jedną decyzją rząd wydał wyrok na tysiące Polaków. Wielu nie starczy na utrzymanie, zostaną z niczym
  2. Zjawisko, które nie pojawiało się od dekad. Księżyc w Halloween będzie wyjątkowy
  3. Druzgoczące słowa Krzysztofa Krawczyka o jego zdrowiu, tylko najbliżsi wiedzieli. "Wszystko w rękach Boga"
  4. Z samego rana ministerstwo zdrowia wydało nagły komunikat. Uwaga, dotyczy każdego Polaka
  5. Minister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli Polacy
  6. Nie żyje 17 osób i ponad 700 jest poważnie rannych. Dramatyczny bilans. Nikt zagranicznej katastrofy nie mógł powstrzymać
  7. Zacznie się już o godzinie 17. Protestujący ruszą z trzech miejsc, będą ogromne utrudnienia

Następny artykuł