anemia: przyczyny i objawy
unsplash Adrian Swancar
Autor Klaudia Gaicka - 1 Października 2020

Objawy i przyczyny anemii. Wiele osób nawet nie wie, że na nią choruje

Anemia stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Jej przyczyny i objawy dla wielu z nas wciąż stanowią zagadkę. Warto wiedzieć, co powoduje chorobę i jak ją rozpoznać. Dzięki temu unikniemy groźnych powikłań. Koniecznie zapoznaj się z listą.

Anemia zwana także niedokrwistością to patologiczny stan organizmu, w którym liczba czerwonych krwinek, czyli erytrocytów, jest zmniejszona. Zdarza się również, że zmniejszeniu ulega nie liczba krwinek, ale zawartej w nich hemoglobiny. O ile początkowe stadium tego stanu można z powodzeniem wyleczyć poprzez zmianę diety, o tyle dalsze stadia wymagają konsultacji z lekarzem oraz nierzadko podania odpowiednich preparatów.

Chirurg przeciął głowę dziecka podczas cesarskiego cięcia. Winę za zdarzenie zrzucił na matkęChirurg przeciął głowę dziecka podczas cesarskiego cięcia. Winę za zdarzenie zrzucił na matkęCzytaj dalej

Anemia stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Warto znać jej przyczyny i objawy

Najczęstszą przyczyną anemii jest niedobór żelaza. Pierwiastek ten odpowiada za mnóstwo elementarnych funkcji organizmu. Jego deficyt może wynikać z diety lub krwawień, również tych tajnych. Zdarza się także, że za anemię u kobiet odpowiadają zbyt obfite i długie miesiączki. Również u wielu młodych osób w okresie dojrzewania zdarzają się niedobory z powodu zwiększonego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

Pacjent cierpiący na anemię początkowo najczęściej skarży się na zmęczenie, które odbiera mu siły do życia. Zmienia się także wygląd pacjenta, jego cera i błony śluzowe stają się wyraźnie bledsze, z kolei pod oczami pojawiają się sińce. Paznokcie chorego na anemię są bardziej łamliwe, a na ich powierzchni pojawiają się podłużne prążki z rowkami. W kącikach ust nierzadko widoczne są zajady. Wygląd chorego zwykle od razu alarmuje lekarza, do którego ten się udaje.

Pacjenci również często skarżą się na pieczenie lub nawet ból gardła, jamy ustnej i języka. Anemia wpływa także na nasze samopoczucie. Chorego męczą bóle głowy, a do tego zmniejsza się koncentracja i mamy trudności w zapamiętywaniu. Oprócz tego pacjent zauważa u siebie dodatkowo częstsze infekcje i choroby.

Niestety także dolegliwości od strony układu krążeniowego są wyraźnie widoczne. Choremu mogą doskwierać między innymi duszności i zawroty głowy, tachykardia, skłonność do siniaków i krwawień z nosa.

Dzisiaj grzeje: 1. Dorota Gardias trafiła do szpitala. Jej stan jest ciężki, co się dzieje?
2.Niezbędne artykuły dla dzieci kupisz za bezcen, mamy będą zachwycone. Lidl ścina ceny o połowę, nawet 19 groszy za sztukę
3. Umarła w szpitalu, wcześniej zdążyła jednak wszystko nagrać. To, jak ją tam potraktowali, woła o pomstę do nieba

Jeżeli po zapoznaniu się z listą przyczyn i objawów obawiasz się, że może ona ciebie dotyczyć, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Po wykonaniu badań krwi lekarz oceni, czy problem występuje, a jeśli tak, to zaleci odpowiednie leczenie. Czasem wystarczy jedynie zmiana diety, jednak zdarza się, że konieczne jest przyjmowanie preparatów z żelazem. Niestety anemia może być również objawem dużo poważniejszych schorzeń jak np. białaczka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stało się. Rząd podjął decyzję. Nowa tarcza antykryzysowa wchodzi w życie. Tysiące Polaków odetchnie z ulgą po straconych wakacjach
  2. Mieszkańcy USA przecierają oczy ze zdumienia. Jest wielkości dłoni i spadło z nieba
  3. Dziś wchodzi w życie nowy zakaz. Wielu Polaków może być niezadowolonych
  4. Lekarze się kłócili, a dzieci umierały. Jedyną nadzieją okazał się szpital prywatny
  5. Ministerstwo Zdrowia opublikowało ważne nagranie. Wiele osób nie może powstrzymać się od łez [WIDEO]
  6. Bajecznie pyszna i tania surówka z kiszonej kapusty dla całej rodziny. Moc witamin idealna na jesienną słotę

Następny artykuł