Anemia jako objaw choroby
fot. pixabay.com/Bokskapet
Autor Karol Zaborowski - 27 Września 2019

Anemia jako niepokojący objaw

Anemia jest chorobą, która może wydawać nam się niepozorna, ale jej przyczyny mogą być dla nas bardzo niebezpieczne.

Anemia większości z nas może kojarzyć się z niedoborami żelaza i będzie to jak najbardziej trafne skojarzenie, ponieważ niedobór żelaza stanowi jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się u nas anemii, czyli niedokrwistości. Może być również wywołana niedoborem witaminy B12, a także kwasu foliowego. Jednak to można uzupełnić poprzez zmiany w diecie oraz odpowiednią suplementację. Niestety inne z przyczyn anemii są dla nas o wiele bardziej niebezpieczne.

Anemia jako objaw

Anemia może stanowić zarówno chorobę, jak i objaw o wiele groźniejszego schorzenia. Przez to, jeżeli nasze wyniki krwi skłaniają się właśnie ku anemii, to powinniśmy o wiele dokładniej przyglądać się swojemu ciału oraz sprawdzić jej dokładną przyczynę.

Wśród chorób, które wywoływać mogą u nas anemię znajdziemy nowotwory, AIDS, reumatoidalne zapalenie stawów i białaczka. Bez wątpienia są to choroby, z którymi żaden z nas nie chciałby mieć nic wspólnego.

Co więcej, mogą one bardzo długo rozwijać się w naszym ciele, a anemia może właśnie stanowić dla nas wskazówkę odnośnie do tego, że z naszym organizmem nie dzieje się najlepiej. Dlatego też wykryciu u nas niedokrwistości powinny towarzyszyć również inne badania oraz ścisła współpraca z lekarzem. Niewykluczone, że właśnie taka diagnoza może naprowadzić nas na trop innej choroby, która dopiero zaczęła odciskać swoje piętno na naszym zdrowiu.

Następny artykuł