Anna German zmarła na poważną chorobę
youtube.com/tysia22a
Autor Barbara Bujar - 5 Września 2020

Anna German nie chciała się leczyć, mimo błagań lekarzy i bliskich. Zabiła ją niebezpieczna choroba, której objawy powinien znać każdy

Anna German wciąż żyje w sercach milionów Polaków. Choć od śmierci artystki minęło już prawie 38 lat, największe utwory, takie jak "Cyganeria", "Człowieczy los" czy "Tańczące Eurydyki", towarzyszą jej fanom do dziś. Nie każdy wie jednak, z jak ciężką chorobą musiała zmierzyć się wokalistka. Niestety, mimo wielu cierpień i wcześnie postawionej diagnozy nie chciała się leczyć.

Anna German była jedną z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Sukcesy osiągała nawet poza granicami kraju. Dzięki rosyjskiemu serialowi, w którego produkcję zaangażowały się także Polska, Ukraina i Chorwacja, sylwetkę wokalistki mogli poznać także ci, którzy do tej pory nie mieli kontaktu z jej stycznością. Choć momentami fabuła mocno odbiega od rzeczywistości, jedno jest pewne - artystka zmarła, kiedy miała zaledwie 46 lat. Powodem śmierci był nowotwór, którego objawów nigdy nie wolno lekceważyć.

Duży spadek przypadków zachorowań. Eksperci podali przyczynęDuży spadek przypadków zachorowań. Eksperci podali przyczynęCzytaj dalej

Anna German zmarła z powodu poważnego nowotworu kości

Jak informował Super Express, Anna German zmarła 25 sierpnia 1982 roku w szpitalu przy ul. Szaserów w Warszawie. Pięć dni później bliscy pochowali ją na cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym. Choć ich serca przepełnione były żalem, od dłuższego mieli świadomość, że w końcu może nadejść czas pożegnania. Znana wokalistka chorowała już od połowy lat 70. To właśnie wtedy lekarze postawili jej przerażającą diagnozę.

Organizm Anny German zaatakował mięsak kości. Artystka dowiedziała się o tym w połowie lat 70. podczas pobytu w Związku Radzieckim. Pierwszym niepokojącym objawem było jej zasłabnięcie. Po wykonaniu specjalistycznych badań lekarze byli już pewni swojej diagnozy i postanowili zaopiekować się kobietą. Ona jednak odmówiła. Mówiła tylko, że dopóki będzie mogła, będzie śpiewała. Zaczęła unikać lekarzy.

Stan zdrowotny wokalistki pogarszał się z dnia na dzień. Pod koniec lat 70. Anna German była już w bardzo złym stanie. Wciąż jednak trzymała się swojego założenia i postanowiła pojechać na koncerty do Pałacu Zjazdów w Moskwie.

- Pod koniec jednego z koncertów zasłabła. Ukłoniła się i nie mogła zejść ze sceny. Już wtedy bardzo chorowała. W 1979 r. zobaczyła zmianę na plecach, na skórze. Miała przerzuty. Jednak wszyscy wierzyli, że wyzdrowieje, że Bóg po wypadku samochodowym we Włoszech, który miała w 1967 r., da jej drugą szansę - opowiadał w rozmowie z Super Expressem przyjaciel piosenkarki, Zbigniew Rabiński.

Potem było już tylko gorzej. Jej ostatni koncert odbył się 5 października 1979 roku w Melbourne w Australii. W międzyczasie podjęła leczenie. Po powrocie do kraju przeszła kilka operacji. Później leczono ją w szpitalach i w domu.

- Nie wiem, czy mogę o tym mówić, ale mówił o tym prof. Tadeusz Koszarowski, ówczesny najwybitniejszy onkolog w Polsce. Anna German przyszła do niego, gdy choroba była już zaawansowana. Widział, że jest bardzo źle, i proponował jej leczenie. Wtedy odniósł wrażenie, że ona więcej już do niego nie wróci. I więcej nie wróciła - SE cytuje wypowiedź dziennikarki muzycznej, Marii Szabłowskiej.

Anna German zmarła 25 sierpnia 1982 roku. Bliscy podejrzewali, że za rozwój nowotworu, który doprowadził do jej śmierci, odpowiadał wypadek z 1967 roku. Poważne złamania, wiele miesięcy spędzonych w gipsie i trzyletnia rekonwalescencja ich zdaniem mocno się do tego przyczyniły. Bez względu na to, czy była to prawda, o mięsaku kości warto wiedzieć nieco więcej.

Dzisiaj grzeje: 1. Poważne zmiany już od 15 września. Lekarze są przerażeni
2.Wiceminister ogłosił kwotę minimalnej emerytury w 2021 roku. Seniorzy załamują ręce

Jak informuje gazeta.pl, mięsak kości to pierwotny nowotwór złośliwy, który atakuje tkankę kostną i chrzęstną. Choć początkowo nie daje żadnych charakterystycznych objawów, z czasem wysyła pewne sygnały. Do najczęstszych zalicza się ból w kości lub w pobliskim stawie, który z reguły dokucza choremu w nocy. Dodatkowo powoduje powstanie guza lub zniekształcenie zarysu kończyny. Przy prawie połowie mięsaków kości pojawiają się także objawy towarzyszące. Są nimi stany zapalne, gorączka, przykurcze stawowe oraz trudności w sprawnym poruszaniu się.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dotarła do nas tragiczna wiadomość. Jego filmy kochają miliony, niestety nie żyje
  2. Brat Agaty Dudy przerwał milczenie i wyjawił całą prawdę. Odsłonił kulisy, odważne słowa
  3. Niewyobrażalna tragedia. Dzieci chciały schronić się przed burzą pod wiatą, nagle uderzył piorun, 10 ofiar śmiertelnych
  4. Nieoczywiste objawy niedoboru żelaza. Ma fatalny wpływ na nasz organizm, lepiej go nie lekceważyć
  5. Czy Polacy zaszczepią się przeciwko koronawirusowi? Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości
  6. Zaskakujące, jak ze zwykłej coli można zrobić najlepszą marynatę do kurczaka. Mięso od razu zyskuje niesamowity smak i aromat

Następny artykuł