Anoreksja u około 10 proc. chorych kończy się śmiercią
fot. pixabay.com
Autor Aneta Młodawska - 22 Marca 2020

Anoreksja jest niebezpiecznym zaburzeniem psychicznym. Często prowadzi do skrajnego wyniszczenia organizmu

Anoreksja, inaczej jadłowstręt psychiczny to zaburzenie odżywiania skutkujące lękiem przed przybraniem na wadze oraz świadomym odmawianiem posiłków. Wiele osób dotkniętych anoreksją mimo widocznej niedowagi uważa, że nadal są otyli. Pacjenci cierpiący na tą przypadłość bardzo często nie przestają się odchudzać nawet wtedy, gdy dochodzi do wyniszczenia organizmu.

Anoreksja to zaburzenie w przyjmowaniu pokarmów o podłożu psychicznym, które charakteryzuje się usilnym dążeniem do zredukowania swojej wagi. Chory ma zaburzone postrzeganie własnego ciała i pomimo bezustannego tracenia kilogramów wciąż twierdzi, że jest otyły. Anoreksja nieuchronnie prowadzi do wyniszczenia organizmu poprzez niedożywienie.

Obawy przed przybraniem na wadze skutkują odmową przyjmowania jakichkolwiek pokarmów lub stosowaniem ekstremalnych diet. Często występują też intensywne ćwiczenia fizyczne oraz stosowanie leków przeczyszczających. Jadłowstręt nierzadko wywołuje objawy, które wymagają hospitalizacji. Około 10% przypadków anoreksji kończy się zgonem pacjenta.

Mogą przyczyniać się do powstawania chorób nowotworowych. Lepiej z nich nie korzystaćMogą przyczyniać się do powstawania chorób nowotworowych. Lepiej z nich nie korzystaćCzytaj dalej

Anoreksja u około 10 proc. chorych kończy się śmiercią

Jak podaje portal stronazdrowia.pl, by rozpoznać anoreksję, u pacjenta muszą występować objawy takie jak niedowaga, odmawianie spożywania pokarmów uważanych za tuczące, zażywanie leków przeczyszczających lub hamujących apetyt, nieprawidłowa ocena wymiarów swojego ciała oraz zaburzenia równowagi hormonalnej. Ponadto anoreksja sprawia, że u kobiet z czasem zanika miesiączka, a mężczyźni tracą potencję. Zdarza się także, że osoba dotknięta chorobą ma tzw. napady bulimiczne.

Do skutków długotrwałego głodzenia się należy ekstremalne niedożywienie. Z czasem pogarsza się stan praktycznie każdego układu w ciele człowieka. Nieleczona anoreksja może prowadzić m.in. do niedoborów pokarmowych, braku poszczególnych witamin, pogorszenia funkcjonowania układu nerwowego, spadku odporności i problemów z układem trawiennym. Często pojawiają się także problemy skórne, opuchlizny, odwodnienie, depresja, skrajnie niska samoocena, a także myśli samobójcze. Gdy pacjent wraca do normalnego żywienia i odzyskuje prawidłową masę ciała, niektóre z tych powikłań ustępują. Niemniej jednak uszkodzenia narządów wewnętrznych mogą być nieodwracalne.

Wśród czynników powstawania anoreksji można wymienić zaburzenia osobowości, traumy, ciężką sytuację rodzinną, a także nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu. Przede wszystkim zaś chęć posiadania szczupłej sylwetki w dużej mierze wynika z kanonów piękna obecnych w naszej kulturze. Reklamy przedstawiające atrakcyjnych ludzi o bardzo niskim BMI niewątpliwie wpływają na naszą samoocenę. Co ciekawe, anoreksja występuje prawie wyłącznie w krajach zachodnich lub takich, w których wpływy Zachodu są bardzo silne.

Ze względu na to, że to na kobietach ciąży większa presja związana z utrzymywaniem szczupłej sylwetki, anoreksja częściej dotyka płeć piękną. Niemniej jednak anorektykami i bulimikami bywają także mężczyźni. Najważniejszą formą leczenia anoreksji jest psychoterapia. Należy jednak liczyć się z tym, że przeważnie jest ona długotrwała i trudna. W skrajnych przypadkach dla rozpoczęcia terapii konieczne jest częściowe ubezwłasnowolnienie pacjenta.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat w Centrum Onkologii. Zarażona pielęgniarka pracowała na chemioterapii dziennej

2. Żona legendarnego muzyka przekazała tragicznie wieści. Zmarł wczoraj na koronawirusa

Terapia w dużej mierze opiera się na korekcie niezdrowych nawyków. Pacjent uczy się na nowo zdobywać przyjemność z jedzenia. Równocześnie terapeuta stara się wraz z chorym rozpracować przyczyny pojawienia się anoreksji. W terapii bardzo często bierze udział cała rodzina pacjenta, gdyż rodzinne problemy nierzadko wpływają na rozwój choroby. Osoby, które trafiają na terapię, bywają tak wyniszczone psychicznie, że nie odczuwają chęci poprawy sytuacji. Pacjenci miewają myśli samobójcze i nie widzą sensu w dalszym życiu. Jeśli zatem zauważymy u siebie lub bliskiej osoby problemy z odżywianiem i akceptacją własnego ciała, powinniśmy niezwłocznie zwrócić się do specjalisty.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z czego wymutował koronawirus? Jest nagranie, eksperci wskazali straszne miejsce na mapie
  2. Sklep wymyślił, jak uniknąć osób kupujących na zapas. Wystarczy jedna kartka
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Przestępcy znaleźli wyjątkowo perfidny sposób na okradanie mieszkań. Uważaj, kto do Ciebie puka

Następny artykuł