Antybiotyki mogą powodować chorobę Parkinsona
fot. pixabay.com/mwooten
Autor Karol Zaborowski - 1 Grudnia 2019

Antybiotyki zwiększają prawdopodobieńśtwo choroby Parkinsona? Zaskakujące wyniki badań

Antybiotyki stosowane są w przypadku zdiagnozowania infekcji bakteryjnych. Niestety nie odróżniają one naszej flory bakteryjnej od chorobotwórczych patogenów. Według niektórych naukowców może mieć to wpływ na chorobę Parkinsona.

Antybiotyki stanowią grupę leków, których część pacjentów się obawia. Jest to wywołane tym, że nie ich wpływ na nasz organizm jest bardzo widoczny i wiele osób unika ich stosowania w obawie właśnie o skutki uboczne. Dlatego też często stanowią już ostateczną metodę walki z niechcianą infekcją.

Oczywiście zawsze powinny być do nich stosowane leki osłonowe, które chronią, chociaż w pewnym stopniu naszą florę jelitową, jednak i tak zaleca się jej odbudowanie po zakończeniu antybiotykoterapii.

Gif wycofał z obrotu 5 popularnych leków. Środki wciąż są skażone rakotwórczą substancjąGif wycofał z obrotu 5 popularnych leków. Środki wciąż są skażone rakotwórczą substancjąCzytaj dalej

Antybiotyki odpowiedzialne za chorobę Parkinsona?

Już od jakiegoś czasu w środowisku medycznym trwa dyskusja dotycząca wpływu flory bakteryjnej jelit na choroby neurologiczne oraz psychiatryczne. Część naukowców wskazuje na zależność pomiędzy pracą nasze mózgu, a właśnie kondycją bakterii obecnych w naszym układzie pokarmowym.

Zdania w tej kwestii wciąż są podzielone, jednak wyniki kolejnych badań zaczynają wskazywać, że faktycznie istnieje jakieś powiązanie pomiędzy florą bakteryjną a naszym mózgiem. Naukowcy z ze szpitala uniwersyteckiego w Helsinkach przeanalizowali przypadki osób cierpiących na chorobę Parkinsona i sprawdzili, czy branie antybiotyków, mogło mieć wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.

W badaniach wykorzystano dokumentację 13 976 osób, które stosowały antybiotyki nawet wiele lat przed pojawieniem się choroby i porównali je z grupą kontrolną ponad 40 tysięcy osób, u których Parkinson nie wystąpił. Oczywiście w swoich badaniach uwzględniono rodzaje leków, jak i ich dawki oraz długość stosowanej terapii.

Jak podaje portal abczdrowie.pl, wyniki, które otrzymali, są zaskakujące. Wedle nich stosowanie antybiotyków może mieć długotrwały wpływ na florę bakteryjną jelit. Dodatkowo zmiany, które w niej zachodzą, mogą mieć bezpośredni wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na chorobę Parkinsona.

- Nasze odkrycie być może wpłynie w przyszłości na praktyki przepisywania antybiotyków. Związek między ekspozycją na antybiotyk a chorobą Parkinsona jest zgodny z popularnym w środowisku przekonaniem, że u znacznej części pacjentów rozwój choroby Parkinsona może być podyktowany przez zmiany mikrobiologiczne w jelitach – podkreśla dr Filip Scheperjans, jeden z autorów badania, neurolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Helsinkach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  2. Antyfake - nowy portal fact-checkingowy grupy mediowej Iberion
  3. Antyfake - walczymy z fake newsami i dezinformacją
  4. Biznes Info - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  5. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion

Następny artykuł