Antybiotyki: flora bakteryjna
pixabay_qimono
Autor Damian Witoń - 22 Marca 2020

Przyjmowanie antybiotyków niszczy naturalną florę bakteryjną. Dowiedz się, jak możesz ją odbudować

Antybiotyki niszczą florę bakteryjną w układzie pokarmowym człowieka. Przy ich stosowaniu warto zatem zadbać o minimalizowanie efektów ubocznych.

Antybiotyki niszczą naturalną florę bakteryjną, która jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niestety zdarzają się sytuacje, w których przyjmowanie ich jest jedynym wyjściem. Kiedy do nich dojdzie, warto wiedzieć, jak zadbać o swoje zdrowie i zminimalizować efekty uboczne zażywanych przez nas środków farmakologicznych.

Czy w medycynie szykuje się rewolucja? Naukowcy pracują nad szczepionką, która nie wymaga zastrzykuCzy w medycynie szykuje się rewolucja? Naukowcy pracują nad szczepionką, która nie wymaga zastrzykuCzytaj dalej

Antybiotyki ratują codziennie życie wielu osób na całym świecie. Niestety ich przyjmowanie wiąże się również z negatywnymi konsekwencjami

W układzie pokarmowym człowieka żyje mnóstwo pożytecznych mikroorganizmów, które pomagają mu trawić żywność i zwalczać zarazki. Niektóre z nich przyczyniają się nawet do wzrostu poziomu serotoniny, która odgrywa ważną rolę w regulacji nastroju. Wydaje się jednak, że wszystkie funkcje flory bakteryjnej nie zostały jeszcze odkryte, ponieważ co jakiś czas naukowcy donoszą o nowych przypuszczeniach na ich temat.

W związku z dużym znaczeniem mikroorganizmów dla zdrowia człowieka, niszczenie ich przy użyciu środków farmakologicznych wydaje się wyjątkowo niekorzystne. Niestety nie posiadamy jeszcze metod, które pozwoliłyby na selektywne zabijanie mikrobów. Antybiotyki działają na wszystkie, które znajdują się w organizmie człowieka, zarówno pożyteczne, jak i szkodliwe. Dlatego, jeżeli jesteśmy zmuszeni je stosować, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Pierwszą z nich jest wspomaganie układu pokarmowego probiotykami, których spożywanie jest wskazane przy antybiotykoterapii. Każda dawka leku usuwa z naszego organizmu dużą porcję bakterii. Oczywiście z czasem ich poziom może wrócić do równowagi, jednakże może to potrwać. Probiotyki powinniśmy stosować co najmniej dwie godziny przed lub po dawkach antybiotyków. Pomoże nam to zapobiec licznym, nieprzyjemnym dolegliwościom. Zaliczyć do nich możemy, chociażby gazy, biegunki, refluks, czy zespół jelita drażliwego.

Podczas antybiotykoterapii lepiej ograniczyć spożywanie cukru. W jego trawieniu udział biorą bakterie. Kiedy w naszym układzie pokarmowym jest ich mniej niż zazwyczaj, powstaje idealne środowisko do rozwoju niebezpiecznych grzybów. Jednym z nich jest candida albicans, który może wywoływać między innymi ostrą biegunkę.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat w Centrum Onkologii. Zarażona pielęgniarka pracowała na chemioterapii dziennej

2. Żona legendarnego muzyka przekazała tragicznie wieści. Zmarł wczoraj na koronawirusa

Jak informuje portal zdrowie.wprost.pl, bakterie wyściełające przewód pokarmowy chronią jego błony. Kiedy nie są w stanie tego robić jest on bardziej podatny na uszkodzenia. Na szczęście błony można wzmocnić przy pomocy diety bogatej w peptydy kolagenowe. Sam kolagen nie może być jednak wytwarzany bez witaminy C, dlatego podczas przyjmowania antybiotyków, warto dostarczać jej organizmowi w większych ilościach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z czego wymutował koronawirus? Jest nagranie, eksperci wskazali straszne miejsce na mapie
  2. Sklep wymyślił, jak uniknąć osób kupujących na zapas. Wystarczy jedna kartka
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Przestępcy znaleźli wyjątkowo perfidny sposób na okradanie mieszkań. Uważaj, kto do Ciebie puka

Następny artykuł