Antykoncepcja: Ordo Iuris znowu zabiera głos
fot. unsplash.com
Autor Karol Zaborowski - 11 Stycznia 2020

Ordo Iuris o klauzuli sumienia. Ich stanowisko rozwścieczyło tysiące kobiet

Antykoncepcja od lat jest tematem wielu sporów ideologicznych, które nie słabną. Teraz Ordo Iuris przedstawiło swoją najnowszą analizę dotyczącą klauzuli sumienia, przy wystawianiu recept na antykoncepcję.

Antykoncepcja hormonalna jest w naszym kraju dostępna jedynie na receptę i tyczy się to również tak zwanych “tabletek po”. Od wielu lat trwa dyskusja dotycząca tego, czy lekarz może odmówić wypisania recepty na tego typu środki, powołująć się właśnie na klauzulę sumienia.

Teoretycznie temat ten powinien zostać zamknięty już w 2013 roku po tym, jak Komisja Bioetyki PAN przedstawiła swoje stanowisko w tej konkretnej sprawie. Jednak Ordo Iuris nie zamierza się poddawać i organizacja przedstawiła właśnie swoją najnowsza analizę dotyczącą tego zagadnienia. Przedstawiony przez nich dokument rozwścieczył tysiące kobiet.

Z ostatniej chwili: nie żyje członek i autor tekstów legendarnego zespołuZ ostatniej chwili: nie żyje członek i autor tekstów legendarnego zespołuCzytaj dalej

Antykoncepcja niezgodna z sumieniem?

Według najnowszego dokumentu przedstawionego przez Ordo Iuris, lekarz ma pełne prawo do odmówienia wypisania recepty na środki antykoncepcyjne i wczesnoporonne. Co więcej, prawo to ma mieć zapewnione poprzez konstytucję. Niestety to stanowisko jest sprzeczne z decyzją wydaną przez Komisję Bioetyki PAN. Ordo Iuris w swoim stanowisku zawarło nawet punkt, że lekarz może odmówić nawet udzielenia informacji dotyczących takich właśnie środków.

- Państwo nie może wprowadzać rozwiązań prawnych faworyzujących tylko jeden wybrany system wartości, a tym samym zmuszać części obywateli do działań niezgodnych z ich sumieniem. Obowiązkiem państwa jest ponadto zapewnienie każdemu człowiekowi ochrony przed zakusami ze strony innych jednostek i grup, pragnących narzucić mu swoje przekonania światopoglądowe - piszą autorzy raportu Komisji Bioetyki PAN.

Jak podaje portal mamadu.pl, na kontrowersyjne stanowisko Ordo Iuris odpowiedziała również Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny poprzez wpis na portalu Facebook. Autorzy podkreślają, że każda kobieta ma prawo dostępu do antykoncepcji, które nie może być ograniczane w żaden sposób, a w tym poprzez klauzulę sumienia.

- Ordo Iuris znów próbuje ograniczyć prawa pacjenckie. Tym razem forsuje kolejną niebezpieczną interpretację klauzuli sumienia. Cel? Przekonanie opinii publicznej, że lekarz/lekarka może odmówić recepty na antykoncepcję z powodu klauzuli sumienia. Tymczasem już 7 lat temu Komitet Bioetyki PAN przeprowadził rzetelną analizę, z której jasno wynika: "Klauzula sumienia NIE MOŻE zwalniać lekarza z obowiązku wypisania recepty na legalny środek antykoncepcyjny, który [pacjentka] chce i może bezpiecznie stosować. Dotyczy to także środków antykoncepcji postkoitalnej." Komitet podkreśla autonomię pacjentek jako osób, które ostatecznie podejmują decyzję o przyjmowaniu antykoncepcji zgodnie z własnym sumieniem, wiedzą i potrzebami - [pisownia oryginalna] czytamy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Myjesz kurczaka przed gotowaniem? Nigdy tego nie rób, FDA ostrzega. Możesz się zatruć
  2. Anna Jantar byłaby zachwycona. Wnuczka odziedziczyła cechy babci i mamy
  3. Z ostatniej chwili: Justin Bieber jest nieuleczalnie chory
  4. Objawy raka gardła. Łatwo je pomylić ze zwykłym przeziębieniem
  5. Wczesne objawy nowotworów. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Pokonały ich choroby, które mogą zagrażać każdemu. Najwięksi aktorzy "M jak miłość", który przegrali najważniejszą walkę o życie

Następny artykuł