Antykoncepcja: skutki uboczne tabletek
fot. publicdomainpictures.net/Joanna Dubaj
Autor Karol Zaborowski - 27 Września 2019

Skutki sotosowania antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna to coraz częstsza metoda zapobiegania niechcianej ciąży wśród kobiet. Jednak nie wszystkie panie, które zastanawiają się nad jej stosowaniem, są świadome, jakie może wywołać skutki uboczne.

Antykoncepcja hormonalna najczęściej stosowana jest w formie tabletek, które muszą być przypisane przez lekarza i najlepiej, jakby był to lekarz ginekolog. Na rynku dostępnych jest wiele środków, które mają zapobiegać niechcianej ciąży. Dzięki temu każda kobieta może dobrać do siebie taki specyfik, który będzie jej najbardziej odpowiadał, a jest to rzecz niezwykle ważna, ponieważ nasza reakcja na tabletki antykoncepcyjne może się różnić w zależności od tego, którą wybierzemy. Dlatego też niezwykle istotne jest odpowiednie dobranie specyfiku, który mamy przyjmować.

Antykoncepcja hormonalna i jej konsekwencje

Dla wielu kobiet forma zabezpieczenia się poprzez łykanie jednej tabletki dziennie jest bardzo wygodną metodą antykoncepcji. Niektóre z nich niezwykle chwalą tę metodę nie tylko ze względu na wygodę, ale również za jej niemalże brak odczuwalnych skutków ubocznych.

To prawda, że wiele pań mogą już za pierwszym razem trafić na pasujący im specyfik, ale niestety u niektórych mogą się pojawić pewne skutki uboczne. Co prawda, raczej nie są one niebezpieczne dla zdrowia, ale na pewno nieprzyjemne i uciążliwe. Należą do nich bóle brzucha, nudności, bóle głowy, wymioty, spadek libido oraz przyrost masy ciała.

U niektórych kobiet pojawia się również znacząca zmiana, jeżeli chodzi o sferę psychiczną. Jest to wywołane zmianami w ilościach hormonów i najczęściej wahania nastroju przechodzą samoistnie, podobnie jak inne skutki uboczne.

Jednak nad stosowaniem leków antykoncepcyjnych poważnie powinny się zastanowić kobiety, które obciążone są ryzykiem wystąpienia zakrzepicy. Jest to wywołane tym, że tabletki antykoncepcyjne zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby

Następny artykuł