Antykoncepcja u mężczyzn
fot. pixabay.com/sasint
Autor Karol Zaborowski - 30 Września 2019

Antykoncepcja dla mężczyzn, prezerwatywy to nie wszystko

Antykoncepcja może przybierać wiele form, jednak w przypadku mężczyzn najczęściej przychodzą nam na myśl tylko prezerwatywy. Jednak nie oznacza to, że jeżeli z nich zrezygnujemy, to cała odpowiedzialność musi spaść na kobiety.

Antykoncepcja przeszła przez ostatnie lata niemałe zmiany i nauka cały czas stara się wymyślić kolejne metody, które będą cechować się lepszą skutecznością i mniejszymi efektami ubocznymi. Mimo to nadal najpopularniejszą metodą antykoncepcji jest jednocześnie najstarsza z nich, czyli właśnie prezerwatywy. Chociaż kobieca antykoncepcja hormonalna również zyskuje na popularności. Jednak wiele pań nadal się przed nią wzbrania ze względu na możliwe efekty uboczne, które mogą doprowadzić do zakrzepicy, czy też problemów z zajściem w ciążę w przyszłości.

Z drugiej strony wiele par narzeka na prezerwatywy ze względu na słabsze doznania, a także strach, że podczas stosunku może ona się zwyczajnie zsunąć lub uszkodzić. W takim wypadku zazwyczaj odpowiedzialność za działania antykoncepcyjne, najczęściej spadają na kobiety, ale nie oznacza to, że mężczyźni nie mają już żadnych innych opcji do wypróbowania.

Antykoncepcja dla mężczyzn

Już od wielu lat prowadzone są badania nad hormonalną antykoncepcją dla mężczyzn, ale niestety nie odnoszą one jak na razie oczekiwanych rezultatów. Okazywało się bowiem, że jest ona nieskuteczna, albo niesie ze sobą jeszcze poważniejsze powikłania niż w przypadku kobiet. Jednak nie zniechęca to naukowców przed dalszą pracą, ponieważ wciąż jest wiele osób, które czekają właśnie na taki specyfik.

Wciąż jednak panowie dysponują jeszcze jedną metodą, która co prawda w naszym kraju nie jest tak popularna, ale w innych krajach co roku poddają się jej dziesiątki tysięcy osób. Mowa dokładniej o wazektomii, która jest chirurgicznym zabiegiem, w którym przerywa się ciągłość nasieniowodów.

Warto jednak wspomnieć, że wazektomia w żaden sposób nie wpływa na satysfakcję z seksu, a także na sam przebieg stosunku, czy też erekcję lub libido. Jest on niezwykle szybki, bo trwa około 30 minut i wykazuje większą skuteczność niż regularnie zażywana tabletka antykoncepcyjna.

Co więcej, po zabiegu nie zaburza się funkcjonowanie organizmu mężczyzny i dochodzi nawet do wytrysku, tylko że w spermie nie ma plemników, które i tak stanowią jej niewielką objętość. Metoda ta została doceniona między innymi w USA, ale także w Skandynawii, a także innych krajach wysoko rozwiniętych.

Są jednak pewne rzeczy, o których trzeba pamiętać przed zdecydowaniem się na wazektomię. Po pierwsze istotne jest, aby wykonywał ją lekarz urolog, który faktycznie posiada wiedzę odnośnie do tego, jak ten zabieg przeprowadzić. Po drugie jest on w pełni odwracalny, ale jest to zabieg niestety bardzo kosztowny, dlatego też wazektomia polecana jest przede wszystkim parom, które mają już dzieci lub w ogóle nie planują posiadania potomstwa.

Następny artykuł