apteka: rewolucja
Fot. pixabay.com
Autor Klaudia Gaicka - 4 Czerwca 2020

Nadchodzi rewolucja w polskich aptekach. Ma odciążyć lekarzy

Apteka miałaby stać się miejscem, w którym pacjent mógłby skonsultować zażywane przez siebie leki. Nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia ma odciążyć lekarzy. Wprowadzenie go w innych krajach znacząco wplynęło na zmniejszenie się wizyt w szpitalach.

Apteka jest oczywistym kierunkiem dla osób chorych. Większość jednak odwiedza wcześniej lekarzy, którzy zajmują się potwierdzaniem choćby najbardziej błahych dolegliwości i schorzeń. Na ten moment możliwości farmaceutów ograniczały się do realizowania już przepisanych recept, doradztwa leków nieobjętych obowiązkiem posiadania recepty oraz ewentualnie zaproponowania tańszego zamiennika. Nowy projekt miałby to zmienić.

Kolejna faza testów szczepionki. Próby będą przeprowadzane na dzieciachKolejna faza testów szczepionki. Próby będą przeprowadzane na dzieciachCzytaj dalej

Apteka miejsce konsultacji dla pacjentów

Jak podaje portal Tvn24.pl, nowy pomysł Ministersta Zdrowia polega na tym, że apteki oprócz standardowego okienka miałyby również specjalne stanowiska. W tych miejscach pacjenci mogliby konsultować z farmaceutami stosowane przez siebie leki.

– Wyszlibyśmy tylko i wyłącznie z prostej usługi dostarczenia farmaceutyku, a weszlibyśmy w poradę farmaceutyczną – wyjaśnia Małgorzata Gałązka-Sobotka z Rady Narodowego Funduszu Zdrowia.

Projekt ustawy mówi o tym, że za zgodą pacjenta farmaceuta będzie mógł zobaczyć w komputerze historię choroby pacjenta oraz zaproponować mu odstawienie lub zmianę leku, który przyjmuje.

Zamiana jest niezwykle istotna, ponieważ szacuje się, że co czwarty pacjent przyjmuje za dużo leków.

– Osoby starsze uwielbiają kupować suplementy diety. Jesteśmy jednym z gigantów światowych, jeśli chodzi o ilość zażywanych parafamaceutyków i suplementów diety. Jak to wszystko dodamy, to mamy polipragmazję, która szkodzi zdrowiu człowieka – wyjaśnia dyrektor Instytutu Medycznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prof. Andrzej Fal.
Tego typu rozwiązanie wprowadzono już między innymi w Wielkiej Brytanii, Austrii, Holandii oraz w krajach skandynawskich.

– Powołujemy się na badania ogólne. Płatnik, który finansuje system opieki farmaceutycznej w tych krajach, również prowadzi tego typu badania, więc to są oficjalne informacje, które można tam znaleźć – wyjaśnia autor raportu IQVIA, Michał Pilkiewicz.

Dzisiaj grzeje: 1. Kolejna faza testów szczepionki. Próby będą przeprowadzane na dzieciach

2. Kobieta znienacka wróciła do domu i przyłapała chłopaka z inną. Jej reakcja powala, wszystko się nagrało

Firma IQVIA zajmuje się monitorowaniem rynku medycznego. Z ich badań wynika, że zastosowanie planowanego przez rząd rozwiązania, spowodowało we wspomnianych wcześniej krajach zmniejszenie wizyt w szpitalach aż o 16%.

Pomysł jest bardzo ciekawy i wydaje się korzystny dla pacjentów. Jednak zobaczymy, czy taki się okaże, jeżeli w ogóle wejdzie w życie. W każdym razie jesteśmy dobrej myśli, a jednocześnie apelujemy o rozwagę w ilości przyjmowanych suplementów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Afera w mediach po ujawnieniu całej serii niesmacznych i skandalicznych praktyk Biedronki. Wściekli są nie tylko klienci
  2. Nie żyje 34-letni członek uwielbianego zespołu. Miał koronawirusa
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Wziąłeś 5 tys. zł pożyczki z tarczy antykryzysowej? Nastąpiły zmiany, o których musisz wiedzieć

Następny artykuł