Arytmia: diagnostyka patologicznych rytmów serca
fot. maxpixel.net
Autor Karol Zaborowski - 27 Września 2019

Jak wykrywać arytmię, diagnostyka patologicznych rytmów serca

Arytmia z czasem może pojawić się u każdego z nas, a przyczyn ich powstawania można doszukiwać się zarówno w naszym trybie życia, jak i innych chorobach kardiologicznych. Ważne jest przy tym, aby znać ich objawy, aby wiedzieć, kiedy nasze serce pracuje nieprawidłowo.

Arytmia to pojęcie, pod którym kryją się liczne zaburzenia w pracy naszego serca. Prawidłowa praca tego mięśnia nazywana jest rytmem zatokowym, a jego zaburzenia mogą przybierać różne formy. Co ciekawe, niektóre z nich pojawiać się mogą u nas w zupełnie naturalny sposób i mowa tu o tachykardii, czyli przyspieszonej akcji serca z jednoczesnym zachowaniem regularności skurczów. Taki stan może pojawić się, chociażby po wysiłku fizycznym, kiedy nasz organizm potrzebuje znacznie większej ilości tlenu. Jednak może on mieć podłoże również patologiczne, w którym występuje na skutek powstawania dodatkowych pobudzeń nawet w stanie spoczynku.

Jedno badanie może stwierdzić, czy to arytmia

Przeciwnym stanem do tachykardii, jest bradykardia, czyli zbyt wolne bicie naszego serca. Oczywiście rodzajów arytmii jest o wiele więcej, ponieważ wyróżniamy jeszcze, chociażby migotanie komór, czy też ich częstoskurcz.

Podłoże tych zaburzeń może być zarówno chorobowe, jak i być związane z różnymi używkami takimi jak nikotyna, czy też kofeina. Do najczęstszych objawów arytmii należą zawroty głowy, szybkie męczenie się, duszności, uczucie kołatania serca oraz ogólne osłabienie.

Często za objawy arytmii winiony jest nasz wiek, ale mając świadomość, o tym, jak wyglądają, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, kiedy zauważymy, że zaczęły się pojawiać w sytuacjach, w których wcześniej ich nie odczuwaliśmy. Do wykrycia arytmii wystarczy nawet jedno badanie, a dokładniej EKG, które mierzy bioelektryczną pracę naszego serca. Oczywiście to nie jedyne badanie wykonywanie w przypadku podejrzenia arytmii, ale podstawowe, które daje lekarzowi doskonały wgląd w pracę naszego serca.

Doświadczony lekarz, ratownik medyczny, czy też pielęgniarka bez problemu dostrzeże na wydruku zmiany, które wskazują na zaburzenia w rytmie naszego serca. Ważne jest szybkie podjęcie leczenia, ponieważ arytmie mogą niezwykle wpływać na stan naszego zdrowia. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje procedurami, które mogą całkowicie unormować pracę tego mięśnia.

Następny artykuł