ASF wykryte na zachodzie Polski
publicdomainpictures.net/Tibor Takács
Autor Karol Zaborowski - 15 Listopada 2019

Pierwszy przypadek ASF w na zachodzie Polski. Zaplanowano już zebranie sztabu kryzysowego

ASF, czyli afrykański pomór świń, jest chorobą, która niezwykle szybko się rozprzestrzenia. Specjaliści już od jakiegoś czasu podejrzewali, że wirus przedostanie się w głąb kraju. Jednak nie sądzili, że będzie to od strony zachodniej. Właśnie odnotowano pierwszy przypadek tej choroby w województwie lubuskim.

ASF jest prawdziwym koszmarem dla wszystkich osób zajmujących się hodowlą świń. Choroba niezwykle szybko się rozprzestrzenia, a jej śmiertelność sięga nawet 100%. Co więcej, wirus jest bardzo odporny na niskie temperatury i pozostaje aktywny nawet kilka miesięcy po opuszczeniu ciała gospodarza.

Do tej pory spodziewano się, że wirus napłynie ze wschodu, ponieważ to właśnie tam odnotowywano najwięcej osobników zainfekowanych wirusem. Teraz wiadomo już, że choroba przedostała się znacznie dalej.

Podczas przerwy uczennica zasłabła na schodach. Życie uratował jej inny uczeń, nawet nauczyciele nie wiedzieli, jak się zachowaćPodczas przerwy uczennica zasłabła na schodach. Życie uratował jej inny uczeń, nawet nauczyciele nie wiedzieli, jak się zachowaćCzytaj dalej

ASF na zachodzie Polski

Jak podaje RMF 24, w województwie lubuskim właśnie odnotowano pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń. Próbki zostały pobrane od dzika, który zginął na jednej z dróg położonej w powiecie wschowskim. Laboratorium, które przeprowadziło badania, położone jest w Puławach i niestety wyniki potwierdzają najczarniejszy scenariusz.

Jest to wręcz tragiczna wiadomość dla wszystkich hodowców, ponieważ ich zwierzęta znajdują się teraz w realnym niebezpieczeństwie. Wirus ASF potrafi bardzo szybko dosłownie zdziesiątkować całą populację hodowli, przynosząc gigantyczne wręcz straty.

Jeszcze dzisiaj ma powstać specjalny sztab kryzysowy, który spotka się u wojewody, aby przeanalizować zaistniałą sytuację i podjąć konkretne działania. Do tej pory próbowano już wielu metod, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa ASF, jednak wszystkie zawiodły. Co więcej, przypadek z Lubuskiego pokazuje, że choroba napływa do naszego kraju zarówno ze wschodu, jak i zachodu. Nie wiadomo, jak wiele dzików za zachodzie może być nim zarażonych. Na szczęście wirus ASF nie jest szkodliwy dla człowieka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tuż przed snem wzięła lek przeciwbólowy. Już się nie obudziła
  2. Zmiany podczas okresu, które powinny wzbudzić naszą czujność. Niektóre z nich wymagają natychmiastowej pomocy ze strony lekarza
  3. Nowa epidemia wśród dzieci. Do 2030 roku ma pochłonąć 11 mln ofiar
  4. Niebezpieczeństwo czychające w popularnych przekąskach. "Coś takiego widziałem pierwszy raz w życiu"

Następny artykuł