Astma zabiła młodą aktorkę
fot. unsplash.com/David Tomaseti
Autor Karol Zaborowski - 15 Listopada 2019

Nie żyje 13-letnia aktorka. Od dwóch lat walczyła z poważną chorobą

Astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą, która najczęściej dotyka dzieci. W samej Polsce choruje na nią aż 4 miliony osób. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje ją, uważając, że nie jest dla nich groźna. Historia 13-letniej aktorki udowadnia, że to duży błąd.

U 13-letniej Laurel Griggs astma została zdiagnozowana 2 lata temu. Nastolatka jest znaną aktorką i występowała na Broadway'u. Mimo swojego młodego wieku występowała u boku wielkich gwiazd, które znane są na całym świecie, jedną z nich była, chociażby Scarlett Johanson.

Jak przyznaje ojciec 13-latki w rozmowie z CNN, jej stan wydawał się stabilny, a sama Laurel cały czas pozostawała pod opieką swojego lekarza. Niestety kilka dni temu nastolatka dostała bardzo silnego ataku astmy, przez który musiała zostać przetransportowana do szpitala w Nowym Jorku.

Podczas przerwy uczennica zasłabła na schodach. Życie uratował jej inny uczeń, nawet nauczyciele nie wiedzieli, jak się zachowaćPodczas przerwy uczennica zasłabła na schodach. Życie uratował jej inny uczeń, nawet nauczyciele nie wiedzieli, jak się zachowaćCzytaj dalej

Astma zabiła 13-letnią aktorkę

Astma jest najpowszechniejszą chorobą przewlekłą, która większości osób kojarzy się z uczuciem duszności i kaszlem. Prawda jest taka, że może ona być dla człowieka śmiertelnie niebezpieczna. Na skutek kontaktu z alergenem lub innym czynnikiem wywołującym atak, oskrzela chorego drastycznie się kurczą, co znacząco utrudnia oddychanie.

W naprawdę silnych atakach zaczerpnięcie pełnego, prawidłowego oddechu jest wręcz niemożliwe. Chory zaczyna nerwowo i niezwykle szybko oddychać, ale niestety nie jest w stanie zaczerpnąć oddechu. W takim wypadku niezbędne jest szybkie podanie leków, które powstrzymają atak. W przeciwnym razie może dojść do niedotlenienia, a nawet uduszenia.

Jak podaje portal Onet.pl, Lekarze ze szpitala, do którego trafiła Laurel Griggs walczyli o jej życie przez 2 godziny. W tym czasie doszło do zatrzymania akcji jej serca, a podjęta resuscytacja nie przyniosła żadnego efektu.

Astma najczęściej diagnozowana jest u dzieci do 5 roku życia. Choroba ta stanowi główny czynnik ryzyka zgonu u dzieci i młodych ludzi przed 30. rokiem życia. Średnio dochodzi aż do 500 zgonów z powodu astmy. Dlatego też tak ważne jest, aby każdy wiedział jak pomóc osobie, u której pojawił się atak.

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o wygodną pozycję dla chorego oraz dopływ świeżego powietrza. Astmatycy często mają przy sobie inhalatory z lekiem, którego podanie powinno zahamować atak. Jeżeli po zażyciu leku nie widać poprawy niezbędne jest wezwanie pogotowia. Istotną kwestią jest również próba uspokojenia chorego, ponieważ stres wzmaga jedynie objawy choroby.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tuż przed snem wzięła lek przeciwbólowy. Już się nie obudziła
  2. Zmiany podczas okresu, które powinny wzbudzić naszą czujność. Niektóre z nich wymagają natychmiastowej pomocy ze strony lekarza
  3. Nowa epidemia wśród dzieci. Do 2030 roku ma pochłonąć 11 mln ofiar
  4. Niebezpieczeństwo czychające w popularnych przekąskach. "Coś takiego widziałem pierwszy raz w życiu"

Następny artykuł