Astma: przewlekła choroba układu oddechowego
pixabay_nastya_gepp
Autor Damian Witoń - 22 Marca 2020

Przewlekła choroba dróg oddechowych. Cierpi na nią ponad 5 procent Polaków

Astma jest dolegliwością, która występuje bardzo często. Wiele osób musi się z nią zmagać. Przewlekła choroba dotyka dróg oddechowych człowieka i wymaga leczenia.

Astma jest powszechnie występującą chorobą układu oddechowego. Niestety pomimo tego, że cierpi na nią bardzo wielu ludzi, możliwości leczenia nadal są mocno ograniczone. Opiera się w dużej mierze na łagodzeniu objawów, a także zapobieganiu ich występowania.

Czy w medycynie szykuje się rewolucja? Naukowcy pracują nad szczepionką, która nie wymaga zastrzykuCzy w medycynie szykuje się rewolucja? Naukowcy pracują nad szczepionką, która nie wymaga zastrzykuCzytaj dalej

Astma jest problemem wielu ludzi na całym świecie. Dolegliwość potrafi skutecznie uprzykrzyć im życie

Astmą nazywamy przewlekłą chorobę zapalną dróg oddechowych. Prowadzi ona do nadreaktywności oskrzeli, co objawia się dusznościami, kaszlem i poczuciem uścisku w klatce piersiowej. Astma występuje napadowo. Jej ataki, podczas których oskrzela oddechowe kurczą się, zmniejszając możliwość przepływu przez nie powietrza, następują często na skutek kontaktu z czynnikami zewnętrznymi. Mogą być to, chociażby alergeny takie jak pyłki traw czy sierść zwierząt, ale także dym papierosowy.

Objawy astmy mogą ustępować samoistnie. Niekiedy jednak konieczne jednak jest podanie odpowiednich leków rozkurczowych. Nie ma sposobu, który pozwoliłby na skuteczne leczenie choroby, u wszystkich osób, które są nią dotknięte. Lekarze starają się pomagać chorym poprzez dobór środków, które mogą pomóc kontrolować jej objawy.

Osoby cierpiące na astmę przyjmują leki z różnych grup. Jedne pozwalają łagodzić objawy, ponieważ powodują szybkie rozluźnienie mięśni dookoła dróg oddechowych. Stosuje się je podczas ataku choroby. Inne środki w pewnym stopniu zapobiegają występowaniu symptomów, zmniejszając podatność dróg oddechowych na czynniki drażniące i alergeny.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat w Centrum Onkologii. Zarażona pielęgniarka pracowała na chemioterapii dziennej

2. Żona legendarnego muzyka przekazała tragicznie wieści. Zmarł wczoraj na koronawirusa

W przypadku dostrzeżenia u siebie objawów, które mogą wskazywać na to, że jesteśmy astmatykami, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Z chorobą można normalnie żyć, jeżeli tylko będzie się ją odpowiednio kontrolowało. Nie należy jej lekceważyć, ponieważ w niektórych przypadkach może stanowić zagrożenie dla życia. Astma może występować u ludzi w każdym wieku. Jest bardzo często spotykaną dolegliwością. Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, w Polsce zmaga się z nią od 5 do 6 procent społeczeństwa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z czego wymutował koronawirus? Jest nagranie, eksperci wskazali straszne miejsce na mapie
  2. Sklep wymyślił, jak uniknąć osób kupujących na zapas. Wystarczy jedna kartka
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Przestępcy znaleźli wyjątkowo perfidny sposób na okradanie mieszkań. Uważaj, kto do Ciebie puka

Następny artykuł