Atak padaczki: jak udzielić pierwszej pomocy
fot. wikipedia.org/Dawid Skalec
Autor Karol Zaborowski - 27 Kwietnia 2020

Atak padaczki może być bardzo niebezpieczny. Warto wiedzieć, jak w takiej sytuacji udzielić pomocy

Atak padaczki nie zawsze wygląda tak, jak nam się wydaje. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj epilepsji cierpi chory. Choć zazwyczaj taki napad kojarzy nam się z drgawkami, to nie zawsze muszą one występować. Mimo to warto wiedzieć, jak osobie chorej udzielić pomocy.

Atak padaczki może w niektórych przypadkach wyglądać naprawdę dramatycznie i stanowić realne zagrożenie dla samego chorego. Co więcej, na temat udzielania pierwszej pomocy osobom z epilepsją narosło wiele mitów na czele z tym głoszącym, że choremu należy wsadzić coś pomiędzy zęby, aby nie odgryzł sobie języka. Raczej nie polecamy takiego zachowania, chyba że sami mamy za dużo palców.

Wszystko dlatego, że w czasie napadu często dochodzi do szczękościsku, a próba rozwarcia szczęk i wsadzenia do ust jakiegoś przedmiotu może się dla nas skończyć bardzo nieprzyjemnym pogryzieniem.

Maseczki wcale nie są obojętne dla naszej skóry. Tak moze wygladac twoja twarz od izolacji i maseczekMaseczki wcale nie są obojętne dla naszej skóry. Tak moze wygladac twoja twarz od izolacji i maseczekCzytaj dalej

Jak wygląda atak padaczki oraz jak udzielić pierwszej pomocy

Napad drgawek często jest pierwszą rzeczą, która nam przyjdzie do głowy, kiedy myślimy o ataku padaczki, co jest błędem. Wielu chorych na epilepsję nigdy nie doświadczyło drgawek, które równie dobrze mogą się pojawić u osoby bez padaczki.

W niektórych przypadkach atak może się objawiać sztywnością kończyn lub szybkim mruganiem. Czasami chorzy po prostu wyglądają, jakby się zamyślili i dopiero po chwili wrócili myślami na ziemię. Jednak zarówno atak połączony z drgawkami, jak i ten łagodniejszy wiąże się z utratą przez chorego świadomości na pewien czas.

Widząc, że ktoś może mieć właśnie atak padaczki, powinniśmy przede wszystkim zachować spokój i nie panikować. Naszym głównym zadaniem jest zapewnienie choremu bezpieczeństwa, poprzez usunięcie wszelkich potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów z jego okolicy i obserwowanie, jak przebiega sam napad.

Dodatkowo raczej nie powinniśmy przemieszczać samego chorego no, chyba że jest to niezbędne, bo np. leży na środku ulicy. Co więcej, udrożnij drogi oddechowe chorego i połóż coś miękkiego pod jego głową. Może to być, chociażby zwinięta bluza. Nie staraj się na siłę powstrzymać drgawek, jeżeli takie się pojawiły.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 4-miesięczna dziewczynka zarażona koronawirusem. Jej stan pogorszył się w ciągu kilku godzin

2. Nikt nie spodziewał się takiej decyzji. Od dzisiaj obowiązują kolejne zakazy

W momencie, gdy napad ustanie, ułóż chorego w pozycji bocznej ustalonej i kontroluj jego oddech. Jak podaje Radio Zet, warto też liczyć, ile trwa sam napad oraz czy był tylko jeden. Są to niezwykle ważne wiadomości dla medyków, których należy wezwać w momencie, gdy atak trwa ponad 3 minuty, następuje kilka napadów po sobie, chory dotąd nie miał podobnych napadów, chory jest cukrzykiem lub kobietą w ciąży. Oczywiście, nie zawsze mamy dostęp do takich informacji, ponieważ poszkodowany może być dla nas obcą osobą. W takiej sytuacji również należy jak najszybciej wezwać pomoc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapłacił za zakupy stuzłotówką i wyszedł. Kasjerka pobladła po odkryciu prawdy o banknocie
  2. Była jedną z najbardziej lubianych prezenterek TVP, znali ją wszyscy. Niestety, odeszła nagle w wieku 51 lat
  3. Niebezpieczna choroba, która mylona jest z przemęczeniem. Lepiej jej nie lekceważyć
  4. Czy wirus SARS-CoV-2 może przenosić się drogą płciową? Specjaliści tłumaczą
  5. Ozdrowieńcy wstydzą się tego, że zachorowali na COVID-19. Lekarz wyjawił, jak wygląda praca na oddziałach zakaźnych
  6. Premier: już od 4 maja zniesienie kolejnych obostrzeń. Wielu Polaków długo na to czekało

Następny artykuł