Atak paniki, jak sobie z nim radzić
poft. pixabay.com/ambermb
Autor Karol Zaborowski - 25 Września 2019

Atak paniki, czyli kiedy paraliżuje nas strach

Atak paniki jest obok depresji jednym z najpowszechniejszych zaburzeń emocjonalnych, który dotyka nawet 9% społeczeństwa. Z czego aż dwukrotnie częściej występuje u kobiet.

Atak paniki pojawia się niespodziewanie i zazwyczaj w ciągu kilku minut osiąga swoje apogeum. W tym czasie osoba, która go doświadcza oprócz paraliżującego uczucia strachu odczuwać może inne objawy, takie jak migrena, czy też bóle brzucha. Napad może pojawić się w każdej chwili i osoby, które często ich doświadczają, mogą umyślnie unikać miejsc, gdzie wcześniej doświadczyły ataku paniki, aby uniknąć go w przyszłości. Z tego też względu ich życie może być znacząco utrudnione. Dlatego warto wiedzieć, jak można sobie z nimi poradzić oraz jak pomóc osobie z atakiem paniki.

Jak radzić sobie z atakami paniki

Bardzo przydatne mogą się okazać metody relaksacyjne, takie jak świadome oddychanie, które zastosowane przez osobę doświadczającą napadu lęku mogą go znacząco skrócić. Zalecana jest również aktywność fizyczna, dzięki której poniekąd uczymy się naszego ciała i nabieramy nad nim większej kontroli. Co więcej, aktywność fizyczna pozwala uwolnić się od nadmiernego stresu, który może być powodem występowania napadów.

Pomocne są również środki uspokajające, ale w ich stosowaniu niezwykle istotny jest umiar. Nie można dopuścić do sytuacji, w której zażywanie takiego leku staje się dla nas rutyną, bez której nie potrafimy sobie poradzić z codziennymi wyzwaniami.

Jednak w leczeniu napadów paniki najważniejsze jest psychoterapia, która pomaga choremu zrozumieć mechanizmy wywołujące u niego napady, a także znalezienie ich przyczyny. Pod opieką psychoterapeuty możliwe jest ich wyeliminowanie i poszerzenie swojej świadomości odnośnie do tego, jak możemy unikać sytuacji, które teoretycznie mogą u nas wywoływać ataki. Dzięki terapii nauczymy się również, jak sami możemy radzić sobie z sytuacjami, które powodować mogą w przyszłości kolejne ataki.

Następny artykuł