Autyzm tematem przełomowych badań
pixabay.com/Skitterphoto
Autor Barbara Bujar - 29 Sierpnia 2020

Przełomowe ustalenia w sprawie przyczyny autyzmu. Naukowcy przebadali dzieci i ich rodziców

Autyzm to poważne schorzenie, które pojawia się u dziecka i towarzyszy mu przez cały życie. Naukowcy wciąż starają się uzyskać nowe i bardziej szczegółowe informacje na jego temat. Specjalnych badań postanowili podjąć się także uczeni z Harvard Medical School, Massachusetts Institute of Technology oraz Northwestern University. W swojej pracy przebadali nie tylko dzieci autystyczne, ale także ich rodziców. Wyniki okazały się przełomowe. Według uczonych będą mogły stanowić one w przyszłości doskonałą podstawę do przeprowadzania skutecznych terapii i wczesnej diagnozy konkretnej postaci choroby.

Autyzm to poważne zaburzenie rozwoju, które spowodowane jest nieprawidłową pracą mózgu. Jak informuje Medonet, objawy schorzenia najczęściej pojawiają się już podczas pierwszych trzech lat życia dziecka. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie podjęcie terapii i poprawę funkcjonowania chorego. Nie umożliwiają jednak całkowitego wyeliminowania przypadłości. Autyzm trwa bowiem całe życie.

Zaburzenie neurorozwojowe, które diagnozowane jest u dzieci, przebiega bardzo różnie. Zawsze jednak wpływa negatywnie na odbiór rzeczywistości i relacje społeczne. Osoby ze stwierdzonym autyzmem są wycofane, mają trudności w zakresie porozumiewania się, posiadają nieco odmienną wyobraźnię oraz charakteryzują się sztywnością ruchów. Nasilenie choroby jest jednak bardzo indywidualne. Na szczęście na świecie istnieją coraz skuteczniejsze terapie, cały czas trwają także specjalistyczne badania.

Porażające nagranie z polskiego SOR-u. Mężczyzna z bólu nie miał siły iść, nikt nie udzielił mu pomocyPorażające nagranie z polskiego SOR-u. Mężczyzna z bólu nie miał siły iść, nikt nie udzielił mu pomocyCzytaj dalej

Niesamowite wyniki badań. Naukowcy przeanalizowali autyzm pod kątem poziomu lipidów we krwi

Autyzmem zajmuje się wielu naukowców na całym świecie. Jak donosi WP Parenting, zaburzeniem zainteresowali się także uczeni z Harvard Medical School, Massachusetts Institute of Technology oraz Northwestern University. Do swoich badań postanowili zaprosić nie tylko dzieci ze stwierdzonym autyzmem, ale także ich rodziców. U wszystkich pobrali odpowiednie próbki, które poddali specjalnej analizie. Wyniki mocno ich zaskoczyły.

- Z badań opublikowanych w "Nature Medicine" wynika, że zidentyfikowano wspólne molekularne korzenie dysfunkcji lipidów i autyzmu poprzez analizę DNA próbek mózgu. Udowodniono, że zarówno dzieci z autyzmem, jak i ich rodzice mieli wyraźne zmiany poziomu lipidów we krwi - informuje portal.

Pytanie, które narodziło się zaraz po otrzymaniu wyników, dotyczyło wpływu nowych informacji na przebieg i leczenie autyzmu. Naukowcy zgodnie stwierdzili, że głębsze przeanalizowanie odkrycia będzie miało w przyszłości duże znaczenie i być może wpłynie na postęp choroby. Choć przeprowadzone badania okazują się dopiero początkiem, już pokazały, jak wielki mają potencjał, a także jak bardzo skomplikowanych schorzeniem jest autyzm. Potwierdził to kierownik Wydziału Informatyki Biomedycznej w Blavatnik Institute w Harvard Medical School Isaac Kohane, którego cytuje WP Parenting.

Dzisiaj grzeje: 1. Powrót do szkół przełożony? Rodzice powinni wiedzieć, poważne zmiany w konkretnych placówkach
2. Czekaliśmy 2 miesiące, ale w końcu jest. Zakaz handlu teraz nie będzie obowiązywać

- Nasze wyniki są uderzającą ilustracją złożoności autyzmu i faktu, że autyzm obejmuje wiele różnych schorzeń, z których każda wynika z różnych przyczyn – genetycznych, środowiskowych lub obu (...) Identyfikacja źródeł dysfunkcji w każdym podtypie ma kluczowe znaczenie dla projektowania zarówno leczenia, jak i narzędzi przesiewowych, umożliwiających prawidłową i terminową diagnozę – to jest istota medycyny precyzyjnej - wyjaśnił.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Panika w tramwaju, pasażerowie uciekli. Zakażona kobieta szukała pomocy, chciała jechać do szpitala
  2. Czy 500 plus zostanie w końcu podwyższone? Jest nowy projekt budżetu
  3. Polskę obiegły tragiczne wiadomości. Odszedł wybitny Polak
  4. U 50% chorych może spowodować utratę wzroku w jednym oku. Znamy pierwsze objawy zapalenia tętnic skroniowych
  5. Rząd właśnie podjął nagłą decyzję. Chodzi o obowiązkowe szczepienie na COVID
  6. Odwołali wesele i przekazali jedzenie bezdomnym w schronisku. Dzień ślubu spędzili z potrzebującymi

Następny artykuł