Nasza codzienna dieta powinna być uzupełniona o awokado. Owoc ten jest skarbnicą witamin
unsplash.com/ Asiya Kiev
Autor - 27 Czerwca 2020

Awokado jest prawdziwą bombą witaminową. Lista korzyści wynikających z jego jedzenia robi wrażenie

Dieta, która jest z pozoru zdrowa, może zawierać zbyt małe ilości tłuszczów nienasyconych. W takiej sytuacji pomocne może się okazać awokado, które składa się z nich aż w 30%. Poza tłuszczami awokado dostarcza wielu innych cennych składników odżywczych, w tym około 20 witamin i minerałów. Warto zatem dodać ten owoc do swojej codziennej diety.

Awokado to owoc, który posiada wiele właściwości leczniczych i odżywczych. Nazwa awokado pochodzi od słowa Ahuacuatl, które w języku Azteków oznacza "drzewo, na którym rosną jądra".

Właściwości awokado sprawiają, że jest ono uważane za jeden z najzdrowszych owoców świata. W tradycyjnej medycynie owoc ten był stosowany w schorzeniach, takich jak bóle brzucha, biegunki, wrzody żołądka, wątroby, czy cukrzyca. Owoc, dzięki bogactwu składników odżywczych, powinien stanowić uzupełnienie diety każdego pacjenta, który dba o zdrowie.

Badania, które warto wykonywać regularnie. Mogą pomóc w porę wykryć groźne chorobyBadania, które warto wykonywać regularnie. Mogą pomóc w porę wykryć groźne chorobyCzytaj dalej

Nasza codzienna dieta powinna być uzupełniona o awokado. Owoc ten jest skarbnicą witamin

Awokado to owoc, który posiada wiele właściwości leczniczych i odżywczych. Dzięki zawartości kwasu oleinowego obniża poziom cholesterolu, a zawarty w nim potas reguluje ciśnienie krwi, czuwa nad prawidłową pracą serca, a także wpływa korzystnie na układ nerwowy.

W awokado jest niewiele cukru, jednak ze względu na dużą zawartość tłuszczu owoc ten określany jest najbardziej kalorycznym. Choć teoretycznie nie jest wskazany na diecie odchudzającej, odpowiedź na pytanie, czy awokado tuczy, jest nieco bardziej skomplikowana.

Jak podaje poradnikzdrowie.pl, naukowcy odkryli, że awokado może pomóc kontrolować apetyt. Zjedzenie połowy awokado powoduje, że uczucie sytości utrzymuje się dłużej i spada ochota na podjadanie między posiłkami.

W przeciwieństwie do większości popularnych owoców awokado jest bogatym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawartość omega-9 w awokado sięga średnio 20-30%. Owoc ten zawiera też dobrą proporcję nienasyconych kwasów tłuszczowych omega -3 i omega-6, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Owoc ten zawiera sporo witamin C, E i A będących silnymi przeciwutleniaczami, a także witamin z grupy B, wśród których szczególnie cenny jest kwas foliowy. Co więcej, z uwagi na zawartość luteiny i zeaksantyny jedzenie awokado dobrze wpływa na oczy.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie mógł poradzić sobie z wyśmiewaniem. Nie żyje bohater "Pamiętników z wakacji"

2. Zostały tylko 4 dni na dopełnienie obowiązku. ZUS ostrzega, inaczej nie będzie można skorzystać ze zwolnienia

Ponadto beta-sitosterol znajdujący się w awokado pozwala obniżać poziom "złego" cholesterolu LDL i triglicerydów. Owoc ten pomaga również utrzymywać prawidłowy poziom "dobrego cholesterolu" HDL. Oznacza to, że awokado będzie też dobrym wyborem dla osób chorujących na miażdżycę. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe wykazują działanie zapobiegające lub odwracające insulinooporność.

Co ciekawe, związek zawarty m.in. w awokado redukuje objawy starzenia się u myszy. Naukowcy z USA zauważyli, że substancja ta pomaga zredukować takie objawy starzenia się organizmu, jak przyrost wagi, spadek aktywności fizycznej czy zmniejszenie wrażliwości na insulinę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły protest w samym centrum polskiego miasta. Zbiera się ogromny tłum, co tam się dzieje?
  2. Masz konto w PKO BP albo ING Banku Śląskim? Pieniądze znikają z kont, klienci muszą być bardzo ostrożni
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Robert Lewandowski wróci grać w Polsce? Nagle postanowił zabrać głos i wyjaśnił wszystkie wątpliwości

Następny artykuł