Azbest w pudrze dla dzieci
fot. wikimedia.org/Evan-Amos
Autor Karol Zaborowski - 22 Października 2019

Azbest w pudrze dla dzieci znanej marki. Kobiety podejrzewają, że wywołuje raka jajnika

Azbest jeszcze lata temu był szeroko stosowany, jednak ze względu na jego szkodliwość dla naszego organizmu, a szczególnie płuc zaprzestano jego stosowania. Mimo to podczas kontroli pudru dla dzieci znanej marki wykryto jego śladowe ilości w produkcie.

Azbest wpływa szkodliwie nie tylko na nasze płuca. Naukowcy wiążą go z występowaniem wielu nowotworów, w tym raka jajnika, nerki, czy krtani. W naszym kraju szczególnie obrósł zasłużoną złą sławą, a mimo to doprowadził do pogorszenia się stanu zdrowia wielu osób. Teraz jedna z firm produkujących produkty dla dzieci wycofała puder, ponieważ znaleziono w nim właśnie azbest.

Firma Johnson & Johnson jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek produktów dla dzieci na całym świecie. Miliony mam decydują się na zakup właśnie ich środków ze względu na bardzo długi staż marki na rynku światowym. Niestety funkcjonariusze amerykańskich służb federalnych w jednym z opakowań pudru dla dzieci tej firmy znaleźli śladowe ilości azbestu.

Mężczyzna zwijał się z bólu i prosił o pomoc. Żaden pracownik SOR nawet na niego nie spojrzałMężczyzna zwijał się z bólu i prosił o pomoc. Żaden pracownik SOR nawet na niego nie spojrzałCzytaj dalej

Azbest w pudrze dla dzieci

Partia pudru, w której znaleziono azbest, była przeznaczona na rynek amerykański i to właśnie służby z tego kraju znalazły poważne nieprawidłowości w produkcie. Jak podaje TVP Info, firma mimo to jest przekonana, że puder jest czysty, a wycofanie całej partii produktu było jedynie środkiem zapobiegawczym.

Funkcjonariusze amerykańskiego federalnego Urzędu ds. Żywności i Lekarstw sprawdzają teraz, w jaki sposób azbest dostał się do pudru, skoro firma twierdzi, że ich produkt nie jest szkodliwy. Felerne opakowanie zostało zakupione przez internet, jednak mimo to powinno spełniać wszystkie wymogi.

Co więcej, w ostatnim czasie firma Johnson & Johnson otrzymała liczne pozwy od kobiet, które wiążą używanie ich produktów z pojawieniem się u nich raka jajnika. Problem miał stanowić właśnie puder dla dzieci. W trakcie procesów wyszło na jaw, że marka wiedziała o pojawiających się problemach, ale mimo to twierdzą, że wina nie leży po ich stronie.

Koncern podkreśla, że również w przeszłości ich puder nie zawierał azbestu. Dodatkowo przedstawiciele koncernu stwierdzili, że substancja ta nie jest rakotwórcza, co niestety nie pokrywa się zdaniem środowiska medyczne oraz naukowego. Nie wiadomo, czy partie produktu przygotowywane na inne światowe rynki również zostały skażone, jednak można oczekiwać, że firmę czekają szczegółowe kontrole.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Leki na receptę sprzedawane poza apteką. Czarny rynek kwitnie w najlepsze
  2. Terapia eksperymentalna jest już dostępna w Polsce. Niestety nie wszyscy z niej skorzystają
  3. Antoś jest już po pierwszej operacji w USA. "Tutaj dokonują się cuda"

Następny artykuł