badania: nawrót kapilarny
fot. https://pixabay.com/ anhngoc1397
Autor Klaudia Gaicka - 2 Września 2020

Przez kilka sekund uciskaj swój palec. Proste badanie, które może uratować życie

Badania wielu poważnych przypadłości nie są specjalnie trudne. Wystarczy chwilę uciskać palec, aby sprawdzić w podstawowy sposób, czy pacjent nie ma jednego z pięciu rodzajów wstrząsów. Nie zależnie od tego, czy mowa o wstrząsie kardiogennym, hipowolemicznym, septycznym, neurogennym, czy anafilaktycznym, nawrót kapilarny może być wydłużony. W takim wypadku należy wezwać pomoc.

Badania, które potwierdzą lub wykluczą wstrząs, muszą być wykonane priorytetowo. Jeżeli tylko zachodzi podejrzenie, że pacjent przechodzi jeden z kilku rodzajów wstrząsów patofizjologicznych, należy jak najszybciej wezwać pomoc. Poza standardowym zestawem objawów, które dokładniej opiszemy w dalszej części artykułu, istnieje jeszcze jeden symptom, który świadczy o wstrząsie. Aby go potwierdzić lub wykluczyć, możemy możemy sprawdzić parametr o nazwie nawrót kapilarny. Brzmi skomplikowanie, ale tak naprawdę jest bardzo proste.

Nie dwie, a trzy fale koroanwirusa? Są nowe wytyczneNie dwie, a trzy fale koroanwirusa? Są nowe wytyczneCzytaj dalej

Badania, które pomogą nam wykryć wstrząs. Okazuje się, że jedno z nich jest banalnie proste

Badanie polega na uciśnięciu (z siłą wystarczającą do zblednięcia skóry) przez 5 sekund paznokcia palca ręki położonego na wysokości serca. Po zwolnieniu ucisku mierzy się czas, jaki upływa do momentu powrotu koloru otaczającej skóry.

W prawidłowych warunkach, które zapewnia nam zdrowy organizm, nawrót kapilarny powinien wynosić poniżej 2 sekund. Każde wydłużenie czasu może świadczyć o zaburzeniach krążenia obwodowego.

Pacjent, u którego nawrót kapilarny jest wydłużony, może mieć jeden z pięciu rodzajów wstrząsów, należą do nich: wstrząs kardiogenny, wstrząs hipowolemiczny, wstrząs septyczny, wstrząs neurogenny oraz wstrząs anafilaktyczny.

Jak podaje portal Medonet.pl, każdy z tych rodzajów wstrząsu ma swoje charakterystyczne symptomy. Jednak na ogólne objawy składają się: lęk, splątanie, tachykardia, bradykardia (szczególnie podczas wstrząsu neurogennego), skurczowe ciśnienie tętnicze poniżej 90 mmHg, spłycenie i przyspieszenie oddechu, wydłużenie powrotu włośniczkowego oraz skąpomocz (mała ilość oddawanego moczu).

Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, wydłużony nawrót kapilarny może, ale niekoniecznie musi wskazywać na wstrząs. Fałszywie dodatnie wyniki mogą być wywołane przez niską temperaturę otoczenia, podeszły wiek pacjenta czy nawet złe oświetlenie.

Dzisiaj grzeje: 1. Nowy objaw koronawirusa. Pojawia się szczególnie u dzieci
2. Fatalne informacje dot. emerytur Polaków. Nie spodziewamy się tak złego scenariusza odkładając co miesiąc składki

W przypadku wystąpienia wstrząsu należy od razu wezwać pogotowie. W oczekiwaniu na pomoc lekarską powinniśmy wdrożyć działania doraźne, zależne od czynnika, który wywołał wstrząs (np. zatamować widoczny krwotok). W przypadku zatrzymania akcji serca prowadzić resuscytację krążeniowo- oddechową. Jeżeli pacjent straci przytomność, powinniśmy ułożyć go w pozycji ustalonej bocznej i okryć.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga, wycofano popularny lek. Jeśli masz go w domu, natychmiast wyrzuć
  2. Dlaczego TVN zdecydował się je wyemitować? Przykre sceny w Top Model
  3. Rewolucyjna zmiana weszła właśnie w życie. Dotyczy całej Polski
  4. Pacjent czołgał się z bólu. Oburzające oświadczenie szpitala
  5. Lekarze nie wierzyli własnym oczom. Z ciała kobiety wydobyto ponad metrowego węża [WIDEO]
  6. Wszyscy zwrócili uwagę tylko na jedno. Para z „Rolnik szuka żony” zachwyciła zaskakującym zdjęciem

Następny artykuł