Najdroższe badania diagnostyczne. Niektóre z nich kosztują nawet kilka tysięcy złotych

Badania diagnostyczne mogą uratować nasze życie. Ich ceny sięgają niekiedy kilku tysięcy złotych
unsplash_ ThisisEngineering RAEng
Autor 06.05.2020

Badania diagnostyczne mogą uratować nasze życie. Należy jednak wiedzieć, że ich ceny są skrajnie różne. Za niektóre z nich zapłacimy kilkanaście złotych, a za inne nawet kilka tysięcy. Warto zatem dowiedzieć się, ile kosztują poszczególne badania.

Badania diagnostyczne to po szczegółowym wywiadzie lekarskim, najszybsze i najlepsze narzędzie w rozpoznaniu większości schorzeń i ocenie stanu zdrowia pacjenta. Lekarze zachęcają, by robić je przynajmniej raz w roku, nawet jeśli nie dokuczają nam żadne poważne dolegliwości.

Za pomocą badań diagnostycznych można rozpoznać wiele chorób, takich jak anemia, choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, choroby wątroby, tarczycy, nerek oraz innych narządów.

O2: Koronawirus ponownie zmutował. Naukowcy wyodrębnili nowy szczepO2: Koronawirus ponownie zmutował. Naukowcy wyodrębnili nowy szczepCzytaj dalej

Badania diagnostyczne mogą uratować nasze życie. Ich ceny sięgają niekiedy kilku tysięcy złotych

Badania diagnostyczne są bardzo bogatym źródłem wiedzy o stanie zdrowia każdego człowieka. Jednym z nich jest pozytonowa tomografia emisyjna, stanowiąca najbardziej dynamicznie rozwijającą się technologię medycyny nuklearnej. Ma ona szerokie zastosowanie przede wszystkim w onkologii, ale również w rozpoznawaniu chorób układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Najważniejszą korzyścią wynikającą z przeprowadzenia badania jest możliwość wykrycia niewielkich zmian we wczesnej fazie rozwoju choroby. Cena badania w prywatnych klinikach waha się w granicach od 3 do 6 tysięcy złotych.

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne i bezbolesne badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, dzięki któremu możemy zajrzeć w głąb organizmu i uzyskać dokładny obraz tkanek oraz narządów we wszystkich płaszczyznach. Jak podaje portal medonet.pl, najczęstsze wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego to stany pourazowe, choroby neurologiczne czy nowotwory w obrębie miednicy. Ceny badania zaczynają się od 200 zł, a kończą na ponad 1000 zł.

Tomografia komputerowa jest obrazową metodą diagnostyki, która wykorzystuje działanie promieni rentgenowskich. Badanie pozwala uzyskać przekroje badanych narządów, a także ich wizualizacje 3D. Najczęściej pojawiającym się wskazaniem do tomografii głowy są bóle i zawroty głowy, przebyte urazy, niedokrwienia mózgu, udary, a także podejrzenia zmian nowotworowych w obrębie głowy. Cena tomografii komputerowej zależy od rodzaju badania i waha się od 200 do 800 zł.

Bronchoskopia to badanie, które pozwala na ocenę wyglądu błony śluzowej tchawicy i oskrzeli oraz strun głosowych. Jest bardzo ważna w diagnostyce wielu objawów ze strony układu oddechowego, takich jak krwioplucie, duszność, przewlekły kaszel i nawracające zapalenia płuc. Cena badania bronchoskopowego to koszt od 300 do 600 zł.

Gastroskopia pozwala na ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego za pomocą giętkiego przewodu zakończonego kamerą. Wskazania do wykonania badania to najczęściej bóle brzucha, zgaga, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, podejrzenie raka żołądka lub przełyku, podejrzenie chłoniaka żołądka, choroby wrzodowe, smoliste stolce czy wymioty z krwią. Cena badania zaczyna się od 250 zł.

Dzisiaj grzeje: 1.Nie żyje pielęgniarka zarażona koronawirusem. Koledzy z pracy nazywają ją bohaterką

2. Jackowski pomaga w poszukiwaniu Kacperka. Kobieta zdradziła całą prawdę o działalności, jaką podejmuje

Z kolei kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Niestety jest ono nieprzyjemne i wymaga tygodniowego przygotowania. Kolonoskopia polega na obejrzeniu wnętrza jelita grubego za pomocą wprowadzanej przez odbyt kamery. W trakcie jej wykonywania lekarz ocenia stan odbytnicy, esicy, okrężnicy zstępującej, poprzecznicy, okrężnicy wstępującej aż do zastawki krętniczo-kątniczej. Najczęstsze wskazania do wykonania kolonoskopii to krwawienia z jelita grubego, problemy z wypróżnianiem się, zmiany w wyglądzie i konsystencji kału, bóle brzucha o niewyjaśnionym pochodzeniu, a także podejrzenie lub istnienie stanów przednowotworowych i nowotworowych. Cena badania to około 400 zł.

Artroskopia to badanie pozwalające na obejrzenie stawu od środka. Najczęściej wykonuje się artroskopię stawu kolanowego i stawu łopatkowo-ramiennego. Wśród wskazań do wykonania badania wymienia się urazy stawów, niestabilności ruchów, złamania śródstawowe, reumatoidalne zapalenie stawów, zmiany zwyrodnieniowe, a także nowotwory w obrębie stawów. Cena artroskopii zależy od zakresu zabiegu i zaczyna się od 2500 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lidl przebił Biedronkę oferującą szynkę za 1,49 zł. Do jutra produkty poniżej 1 zł i wiele okazji
  2. Jak długo w Polsce będziemy nosić maseczki? Minister zdrowia odpowiedział. Data, której nikt się nie spodziewał
  3. Meghan Markle zmieniła się nie do poznania. Widzowie byli zaskoczeni, gdy zobaczyli twarz żony księcia Harry'ego
  4. Najnowsze ustalenia dotyczące koronawirusa. Dotarł do Europy znacznie wcześniej niż zakładano
  5. Niepokojące wyznania lekarki na temat polskiej służby zdrowia. Rażące niedopatrzenia i procedury, które nie mają sensu
  6. Senat zdecydował w sprawie ustawy dot. głosowania korespondencyjnego. Co teraz?

Następny artykuł