Badania żywej kropli krwi
pixabay.com/kkolosov
Autor Barbara Bujar - 6 Września 2020

Lekarze biją na alarm. Popularne badanie sposobem na wyciąganie pieniędzy

Badania krwi są niezwykle ważne, dlatego lekarze cały czas przypominają o ich regularnym wykonywaniu. Nie wszystkich przekonuje jednak standardowa morfologia. Zwolennicy alternatywnych metod leczenia skłaniają się raczej ku badaniom żywej kropli krwi. W ten sposób można ich zdaniem doskonale ocenić stan zdrowia i wykryć ewentualne nieprawidłowości. Specjaliści ostrzegają — nic takiego nie ma prawa się wydarzyć, a korzystanie z takich usług może mieć poważne konsekwencje, nie tylko finansowe.

Nie od dziś wiadomo, że profilaktyczne badania pozwalają zadbać o zdrowie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych chorób. Podstawą w tym temacie jest morfologia, z której wyników lekarze mogą odczytać nawet najdrobniejsze szczegóły dotyczące kondycji organizmu człowieka. Na świecie istnieje jednak wiele opinii, które krytykują przeprowadzanie takich testów. Zwolennicy leczenia alternatywnego sprzeciwiają się morfologii i stawiają na badanie żywej kropli krwi. Uważają, że taka metoda działa dużo lepiej. Lekarze stanowczo im to odradzają.

Smutne informacje. Beata Kozidrak zmaga się z poważną chorobąSmutne informacje. Beata Kozidrak zmaga się z poważną chorobąCzytaj dalej

Badania żywej kropli krwi to bzdura. Eksperci tłumaczą

Jak informuje Poradnik Zdrowie, badanie żywej kropli krwi to jedna z najbardziej uznanych metod profilaktycznych wśród zwolenników leczenia alternatywnego. Próbkę krwi pobiera się z opuszki palca i umieszcza się ją pod mikroskopem. Do jej dokładnej analizy używa się kontrastu fazowego, który sprawia, że obraz staje się bardziej wyrazisty. Pacjenci wierzą, że osoby wykonujące badanie, odnajdą w ten sposób przyczynę uciążliwych dolegliwości, takich jak: zaburzenia snu, bóle głowy, wypadanie włosów, obniżona odporność, alergie, chroniczne zmęczenie, anemia, niedowaga lub otyłość.

Mikroskopowe badanie żywej kropli krwi ma także na celu ocenę równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, ryzyko wystąpienia albo stopnia zaawansowania grzybicy oraz zdolności detoksykacyjnych organizmu. Obraz krwi widoczny pod mikroskopem dostępny jest nie tylko dla badającego, ale także dla badanego. W przypadku stwierdzenia jakiejś nieprawidłowości pacjentowi przepisywane są alternatywne odpowiedniki leków. Wiara w ich skuteczność i słuszność metody jest błędna. Według lekarzy może też wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Badanie żywej kropli krwi nie jest badaniem uznanym przez medycynę konwencjonalną. W związku z tym, że jego normy nigdy nie zostały ustalone, zwolennicy nie są w stanie dokonać obiektywnej oceny stanu zdrowia pacjenta. Dodatkowym argumentem, którym posługują się lekarze odradzający tę metodę jest brak jej naukowego uznania. Jak ocenił w rozmowie z PAP prof. Jędrzejczak, badanie jest zwykłą bujdą.

- Pod mikroskopem możemy sobie pooglądać zawiesinę krwinek, ale niewiele się z tego dowiemy - podkreśla prof. Jędrzejczak krajowy konsultant w dziedzinie hematologii w rozmowie z PAP. Lekarz ostrzega, przed tego typu badaniem krwi mówiąc, iż jest to zwykła bujda - jego słowa przypomina Wirtualna Polska.

Dzisiaj grzeje: 1. Anna German nie chciała się leczyć, mimo błagań lekarzy i bliskich. Zabiła ją niebezpieczna choroba, której objawy powinien znać każdy
2. Patologia polskiego rynku pracy. Ukrywają zakażenia, by nie stracić pieniędzy

Lekarze zalecają stosowanie się do tradycyjnych metod profilaktyki. Ich zdaniem morfologia okresowa powinna być wykonywana raz w roku. Jak przypomina WP, przed 1996 rokiem obowiązkowym badaniem w medycynie pracy była właśnie morfologia krwi. Dzięki temu 20 wykrywano około 20 procent zachorowań na białaczkę. Choć obecnie w Polsce nie ma takiego obowiązku, badania profilaktyczne na pewno nie szkodzą, a jedynie pomagają pacjentom w trosce o zdrowie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Masz jeszcze 10-groszówkę z PRL-u? Za monetę płacą majątek
  2. Trąba powietrzna na Mazurach. Wszystko latało. Ludzie stracili cały dorobek życia
  3. Wyjątkowa wyprawa na Rysy. Mężczyzna z porażeniem mózgowym zdobył najwyższy szczyt Polski, wszystko dzięki pomocy wspaniałych ludzi
  4. Wielka zapowiedź Ministra Zdrowia. Przedstawił nową strategię walki z koronawirusem na jesień
  5. WHO przerwało milczenie. Wyznali prawdę na temat ilości ofiar koronawirusa
  6. Przenigdy nie wkładaj 3 rzeczy do zmywarki. Skutki mogą być koszmarne

Następny artykuł