Badania profilaktyczne, o których nie powinniśmy zapominać
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 9 Lutego 2020

Badania, które warto robić przynajmniej raz w roku. Dzięki nim można wiele się dowiedzieć o swoim zdrowiu

Badania profilaktyczne powinny być wykonywane regularnie, aby pacjent mógł kontrolować swój stan zdrowia. Szczególnie niektóre z nich powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz w roku i absolutnie o nich nie zapominać.

Badania profilaktyczne są niezwykle ważne, jeżeli chcemy kontrolować stan swojego zdrowia. To właśnie dzięki nim możemy zawczasu wykryć niepokojące zmiany zachodzące w naszym organizmie świadczące o powstawaniu chorób. Szczególnie o niektórych z nich nie powinniśmy zapominać.

Niestety wiele osób decyduje się na udanie to lekarza w momencie, gdy pojawiają się już pierwsze objawy choroby. Zapominamy przez to, jak ważna jest profilaktyka, która pomaga nam uniknąć nieprzyjemnych schorzeń, lub wykryć je w momencie, gdy mamy największe szanse na wyzdrowienie, a same objawy nie zaczęły się jeszcze pojawiać. Wiele chorób potrzebuje czasu na rozwinięcie się, co nie znaczy, że nie można ich wykryć wcześniej.

Nietypowe oznaki raka skóry. Łatwo je przeoczyćNietypowe oznaki raka skóry. Łatwo je przeoczyćCzytaj dalej

Badania, o których powinniśmy pamiętać

Jednym z podstawowych badań, które dosłownie mogą uratować nam życie, jest EKG. Jest to nic innego, jak graficzny zapis impulsów elektrycznych, które odpowiadają za pracę naszego serca. Dzięki EKG można zdiagnozować takie choroby jak, zawał serca, blok przedsionkowo-komorowy, tachykardię, bradykardię, częstoskurcz komorowy i wiele innych. Badanie jest w pełni bezbolesne i trwa raptem kilka minut.

Kolejne na liście będą badania, które można połączyć w jeden punkt, ponieważ przeprowadzane są w laboratorium z próbki naszej krwi. W tym wypadku chodzi o morfologię, profil trzustkowy, próby wątrobowe i oznaczenie poziomu hormonów tarczycy. Dzięki tym prostym badaniom można wykryć bardzo dużo niebezpiecznych chorób, gdy są jeszcze we wczesnym stadium.

Często badanie krwi łączy się z oddaniem do laboratorium również próbki naszego moczu, który również może powiedzieć bardzo wiele na temat naszego zdrowia. Na jego podstawie można, chociażby określić kondycję naszych nerek, wątroby, a nawet wykryć przesłanki świadczące o cukrzycy.

Ostatnie dwa punkty będą już podzielone ze względu na płeć, ponieważ określanie poziomu PSA, dotyczy mężczyzn, a USG piersi kobiet. Tym razem zacznijmy od panów, którzy od pewnego wieku powinni regularnie badać swoją prostatę. Jak podaje portal medonet.pl, w tej sytuacji przyda się właśnie określenie poziomu PSA, który robi się poprzez pobranie krwi.

W przypadku pań USG piersi może je uchronić przed walką z naprawdę problematycznym nowotworem. Co prawda podstawą profilaktyki nowotworu piersi jest samobadanie, to nie można też zapominać o innych sposobach diagnostycznych. Jeżeli w strukturze piersi jest wyczuwalna jakakolwiek niepokojąca zmiana, której wcześniej nie było, to bez wątpienia warto o tym poinformować lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ślub 17-latka i 51-latki odbył się równo 18 lat temu. Tak dziś wyglądają, niesłychane
  2. Znaleziono ciało 26-latki w ciąży obok torów. Sprawę bada prokuratura
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Mieszkańcy są zrozpaczeni, choroby nie dało się pokonać. Właśnie podano informację o śmierci Danuty

Następny artykuł