Naukowcy odkryli dlaczego jedni umierają na COVID-19, a inni nie. Opublikowano przełomowe badania

badania COVID-19
unsplash.com/ ThisisEngineering RAEng
Autor Natalia Niewczas16.11.2020

Naukowcy z całego świata próbują dokładnie zbadać nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Ich ustalenia pozwalają przypuszczać, że na najpoważniejsze komplikacje spowodowane infekcją ma wpływ obecność autoprzeciwciał w organizmie pacjenta. Blokują one interferony, czyli białka, które chronią organizm przed niebezpiecznymi patogenami.

Tym razem to naukowcy z COVID Human Genetic Effort wzięli koronawirusa pod lupę - w badaniach wzięło udział aż 200 ośrodków badawczych z 40 różnych krajów. Wszystko po to, by odkryć jedną z najważniejszych medycznych tajemnic, jakie skrywa przed ludzkością nowy wirus. Uczeni próbują zrozumieć, dlaczego dla jednych pacjentów koronawirus stanowi śmiertelne zagrożenie, podczas gdy drudzy przechodzą zakażenie bezobjawowo.

Nowe zasady kwarantanny w Polsce. Sanepid rezygnujeNowe zasady kwarantanny w Polsce. Sanepid rezygnujeCzytaj dalej

Najnowsze badania pozwalają przypuszczać, że kluczowa w tym przypadku jest obecność autoprzeciwciał

Wyniki badań zostały przedstawione w naukowym czasopiśmie “Science”. By je uzyskać, naukowcy przeanalizowali ponad 1000 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Przeciwciała odgrywają kluczową rolę w obronie organizmu przed patogenami. Zdarza się jednak, że w wyniku procesów chorobotwórczych dochodzi do tworzenia autoprzeciwciał - ich działanie jest niekorzystne dla ciała, atakują one zdrowe tkanki i narządy organizmu.

Jak podaje portal o2.pl, przeanalizowane zostały te przypadki zakażenia koronawirusem, w których, w ciele pacjenta rozwinęło się zagrażające życiu zapalenie płuc. U 10% badanych stwierdzono obecność przeciwciał, które powodują nieprawidłową pracę białek zwanych interferonami.

Jednocześnie badania nie wykryły obecności autoprzeciwciał u 663 osób, które wykazywały łagodne lub skąpe objawy zakażenia nowym koronawirusem. Tylko 4 spośród 1227 zdrowych osób miało je w swoim ciele.

Co więcej, organizmy osób biorących udział w badaniu nie wytworzyły autoprzeciwciał w odpowiedzi na infekcję nowym koronawirusem. Uczeni sądzą, że ta grupa pacjentów miała autoprzeciwciała już przed wybuchem pandemii wirusa SARS-CoV-2 i dopiero infekcja koronawirusem była w stanie je uaktywnić.

Dzisiaj grzeje: 1.Gwiazda TVN dowiedziała się, że ma raka. Przeszła operację usunięcia piersi, niestety lekarze obawiają się nawrotu choroby
2.Mateusz Morawiecki przekazał informacje o śmierci. "Pozostaje żywy w mojej pamięci"
3.Przez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowia

Z wiekiem coraz bardziej dokucza ci bezsenność? Wiemy, jak przywrócić naturalny rytm snuZ wiekiem coraz bardziej dokucza ci bezsenność? Wiemy, jak przywrócić naturalny rytm snuCzytaj dalej

- Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, których dowiedzieliśmy się o układzie odpornościowym od początku pandemii. To jest przełomowe odkrycie - ocenia dr Eric Topol, wiceprezes ds. Badań w Scripps Research w San Diego.


Badania pozwalają przypuszczać, że u jednej z płci obecność autoprzeciwciał jest częstsza. Aż 94% pacjentów z autoprzeciwciałami było płci męskiej.

Internauta zarzucił Majdanowi, że udawał chorego na COVID. Riposta męża Rozenek była bardzo dosadnaInternauta zarzucił Majdanowi, że udawał chorego na COVID. Riposta męża Rozenek była bardzo dosadnaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje Andrzej Wawrzyniak. Tragiczna wiadomość obiegła Polskę, odeszła legenda, tysiące Polaków słyszało o jego podróżach
  2. Lego Masters okazało się wielkim sukcesem TVN. Odcinek zgromadził mnóstwo widzów, program uczy i bawi
  3. Poważne oskarżenie wobec polskiego rządu. Chodzi o testy na koronawirusa, opozycja domaga się pilnej narady
  4. Szpital sprzedaje respiratory. Dyrektor placówki tłumaczy dlaczego
  5. Zmarł chwilę po narodzinach. Lekarze wyjawili przyczynę zgonu noworodka
  6. Mężczyzna latami szukał zaginionej suczki. Cierpiała w schronisku, aż któregoś dnia poczuła znajomy zapach
  7. Prawdziwy hit w Biedronce. Za kilka złotych możesz kupić produkt, o którym marzą tysiące kobiet

Następny artykuł