Badania diagnostyczne mogą uratować nasze życie. Lekarze zachęcają, by wykonywać je regularnie
unsplash.com/ Ani Kolleshi
Autor - 27 Czerwca 2020

Badania, które warto wykonywać regularnie. Mogą pomóc w porę wykryć groźne choroby

Badania diagnostyczne mogą uratować nasze życie. Są one bardzo cennym źródłem wiedzy o stanie zdrowia każdego człowieka. Niestety niewielu pacjentów pamięta, że niektóre badania powinniśmy wykonywać przynajmniej raz do roku.

Badania diagnostyczne to po szczegółowym wywiadzie lekarskim najszybsze i najlepsze narzędzie w rozpoznaniu większości schorzeń i ocenie stanu zdrowia pacjenta. Lekarze zachęcają, by robić je przynajmniej raz w roku, nawet jeśli nie dokuczają nam żadne poważne dolegliwości.

Za pomocą badań diagnostycznych można rozpoznać wiele chorób, takich jak anemia, choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, choroby wątroby, tarczycy, nerek oraz innych narządów.

Lekarze chcieli odłączyć 27-latka od aparatury podtrzymującej życie. Wtedy jego ojciec wyciągnął pistoletLekarze chcieli odłączyć 27-latka od aparatury podtrzymującej życie. Wtedy jego ojciec wyciągnął pistoletCzytaj dalej

Badania diagnostyczne mogą uratować nasze życie. Lekarze zachęcają, by wykonywać je regularnie

Jak podaje portal medistore.com.pl, na podstawie morfologii możliwe jest określenie ogólnej kondycji organizmu. Badanie to sprawdza ilość, objętość, a także kształt poszczególnych elementów morfotycznych we krwi, a także zawartość hemoglobiny transportującej tlen w krwinkach czerwonych. Na podstawie morfologii lekarz może ocenić np. czy w organizmie toczy się stan zapalny lub inne choroby.

Badanie ogólne moczu, podobnie jak morfologia, także należy do grupy badań podstawowych. Powinno być wykonywane profilaktycznie, gdyż dostarcza wielu przydatnych informacji o stanie organizmu. Podczas badania ocenianych jest kilka parametrów moczu, m.in.: barwa, PH czy odczyn. Każde odchylenie od normy jest dla lekarza istotną informacją i pozwala na doprecyzowanie kierunku dalszych badań lub działań terapeutycznych. Na podstawie ogólnego badania moczu możliwe jest wykrycie chorób nerek, dróg moczowych, a także powikłań związanych z cukrzycą, otyłością lub nadciśnieniem tętniczym.

Badanie ogólne moczu spełnia swoją funkcję wyłącznie, gdy próbka moczu zostanie przygotowana przez pacjenta w sposób prawidłowy. W przypadku występowaniu jakichkolwiek odchyleń od normy zawsze konieczna jest pomoc lekarza, gdyż interpretacji dokonuje się przez pryzmat licznych czynników, jak wiek czy płeć. Badanie ogólne moczu dostarcza wielu przydatnych informacji o stanie organizmu, dlatego też jest jednym z najczęściej realizowanych badań laboratoryjnych.

Badanie glukozy to pomiar, który wykonuje się na czczo, wykorzystując specjalny aparat i pasek, na którym umieszcza się próbkę krwi. Badanie glukozy wykonywane jest regularnie przez pacjentów znajdujących się w tzw. grupie ryzyka, m.in. przez osoby, u których ryzyko rozwoju cukrzycy jest szczególnie nasilone. Coroczne wykonywanie badań jest wskazane u osób z nadwagą lub otyłych oraz tych, których krewni mieli zdiagnozowaną cukrzycę.

Duże znaczenie mają również badania, określane jako próby wątrobowe. Dzięki nim możliwa jest ocena funkcjonowania wątroby, poprzez oznaczenie aktywności wybranych enzymów. Badania te pozwalają na wczesną diagnostykę zarówno ostrych, jak i przewlekłych chorób wątroby czy jej uszkodzeń. Kontrola prób wątrobowych jest bardzo istotna w szczególności u osób przyjmujących leki przewlekle.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie mógł poradzić sobie z wyśmiewaniem. Nie żyje bohater "Pamiętników z wakacji"

2. Biedronka szykuje na niedzielę absolutny hit. Towary za pół ceny i vouchery za zakupy

Równie istotne z punktu widzenia profilaktyki są badania tarczycy, szczególnie u kobiet. Gruczoł ten reguluje wiele procesów w organizmie, np. problem z kontrolą masy ciała. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest badanie TSH, które wykonywane jest na podstawie próbki krwi. Badanie to pozwala wykryć problemy z tarczycą nawet wtedy, gdy nie są obserwowane jeszcze charakterystyczne objawy.

Badanie OB, czyli odczyn Biernackiego stanowi kojelny ważny wskaźnik diagnostyczny. Pomaga on w diagnozowaniu chorób nerek, krwi oraz nowotworów. Ponadto pozwala określić szybkość opadania czerwonych krwinek w osoczu krwi w ciągu godziny. Badanie może pomóc wykryć stany zapalne, choroby reumatyczne oraz nowotwory. W czasie choroby zmieniają się proporcje białek lub zmienia się ich kształt i budowa, co wpływa na szybkość opadania czerwonych ciałek krwi. Każdy wzrost wartości OB ponad normę wskazuje na występowanie choroby.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły protest w samym centrum polskiego miasta. Zbiera się ogromny tłum, co tam się dzieje?
  2. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  3. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  4. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  5. Dramat dwóch polskich sportsmenek. Zostały potrącone przez samochód, teraz walczą o życie i zdrowie. Dramatyczny apel o pomoc, liczy się każda złotówka

Następny artykuł