Badania, które warto wykonać
pixabay.com/stevepb
Autor Barbara Bujar - 31 Maja 2020

Badania, które warto wykonywać przynajmniej raz w roku. Nie wolno o nich zapominać

Badania profilaktyczne stanowią najlepszą ochronę dla naszego zdrowia. Wykonując je regularnie, kontrolujemy pracę naszego organizmu i szybko wychwytujemy nieprawidłowości. Lekarze zachęcają do takie systematyczności, w szczególności jeśli chodzi o te badania.

Profilaktyka to nic złego, a regularne badania mogą uratować życie. Portal onet.pl zebrał osiem podstawowych przykładów, o których powinniśmy pamiętać przynajmniej raz w roku. Wśród nich znalazły się morfologia i EKG. Są również inne, o których systematyczność powinniśmy dbać.

Jak wyglądał poród w średnowieczu? Aż ciężko uwierzyćJak wyglądał poród w średnowieczu? Aż ciężko uwierzyćCzytaj dalej

Badania, które należy wykonywać przynajmniej raz w roku

Na samej górze znalazło się EKG, czyli badanie prawidłowej pracy serca. Wykonywane jest za pomocą elektrod przypinanych do nóg, nadgarstków i klatki piersiowej. Dzięki zapisowi elektrokardiografu lekarz może stale monitorować pracę najważniejszego organu w organizmie. Robiąc to regularnie, szybciej wykryje takie choroby jak arytmia serca albo choroba niedokrwienna.

Pamiętać należy także o tarczycy. Badanie wykonuje się z krwi, określając poziom hormonu TSH oraz Ft4. Tarczyca jest gruczołem, który w organizmie odgrywa bardzo istotną rolę. Ma wpływ m.in. na metabolizm. Jej cykliczne monitorowanie to sposób szybkie odkrycie nadczynności i niedoczynności tarczycy oraz innych chorób.

Zapominać nie można również o próbach wątrobowych. Narząd ten monitorowany jest przez pobranie krwi. Z jej wyników odczytać można poziom enzymów ALAT i AspAT, które są ważne w pracy wątroby. Choroby, które długo mogą być lekceważone bez regularnych badań to np. zapalenie wątroby lub uszkodzenie toksyczne.

Ważnym badaniem jest także profil trzustkowy. Komórki trzustki produkują w organizmie enzymy trawiące pokarmy oraz niezbędne hormony. Warto więc, by nic im nie dolegało. Systematycznie powinna być robiona również morfologia. Krew to podstawa naszego organizmu i jej badanie może powiedzieć wiele o tym, co się w nim dzieje. Z jej wyników można odczytać stan witamin lub ryzyko infekcji.

Warto pamiętać też o regularnym badaniu moczu. Można dzięki niemu odkryć nie tylko choroby nerek i dróg moczowych, ale także cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i niektóre nowotwory.

Dzisiaj grzeje: 1. Działają na kleszcze jak magnes. Co przyciąga niebezpieczne pasożyty?

2. MZ wydało ważny komunikat, ogromne zagrożenie dla zdrowia. Dotyczy aż 31% Polaków i 21% Polek

Kobietom w szczególności zaleca się częste wykonywanie USG piersi. Można dzięki niemu rozpoznać, np. gruczolakowłókniaki. Mężczyznom natomiast przypomina się o regularnym PSA, które wykryje raka prostaty.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie wyrzucił łupin po cebuli, zrobił nawóz dla ogórków. Uzyskał przeogromne zbiory
  2. Na operacje plastyczne wydała prawie 2 miliony, przeszła 50 zabiegów. Było warto?
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Samochód elektryczny nie ma żadnych tajemnic. Eksperci marki Seat tłumaczą działanie aut bez dymu

Następny artykuł