Badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego jest kluczowe w profilaktyce raka
unsplash.com/ Arseny Togulev
Autor - 28 Maja 2020

Badanie, którego boi się wielu z nas. Kiedy wykonać kolonoskopię i jak się do niej przygotować?

Badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego jest wskazane, gdy u pacjenta występuje biegunka, krwawienie z odbytu lub zaparcia. Choć wielu ludzi unika kolonoskopii, jest ona najlepszą metodą wczesnego wykrycia raka jelita.

Badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, inaczej kolonoskopia, polega na wprowadzeniu przez odbyt do jelita narzędzia, za pomocą którego możliwe jest obejrzenie śluzówki jelita grubego. Badanie kolonoskopowe pozwala wykryć polipy, które pozostawione bez leczenia mogą przekształcić się w nowotwór jelita grubego.


Choroba ta często rozwija się przez długi czas nie dając żadnych objawów. Wcześnie zdiagnozowany daje prawie 100% szans na wyleczenie, dlatego tak ważne są regularne badania.

Po 12 latach w śpiączce chcieli odłączyć kobietę od aparatury. Wydarzył się jednak prawdziwy cudPo 12 latach w śpiączce chcieli odłączyć kobietę od aparatury. Wydarzył się jednak prawdziwy cudCzytaj dalej


Badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego jest kluczowe w profilaktyce raka


Aby możliwa była dokładna obserwacja jelita grubego, czasem konieczne jest rozciągnięcie jego ścian niewielką ilością wpompowanego powietrza. Dzięki temu uwidocznia się światło jelita grubego, a także ewentualnych nieprawidłowości


Kolonoskopia może być wykonywana w celu wykrycia schorzeń dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie zaleca się przy podejrzeniu raka jelita grubego, w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego, a także wtedy, gdy w kale jest krew.


Jak podaje portal.abczdrowie.pl, do objawów, które powinny skłonić do kolonoskopii należą: niewyjaśniona niedokrwistość, zaburzenia rytmu wypróżniania, a także silne bóle brzucha o niewiadomej przyczynie.


Kolonoskopia wykonywana jest również w celu usunięcia polipów lub ciał obcych znajdujących się w przewodzie pokarmowym. Wykonuje się ją także w przypadku powstania niebezpiecznych dla zdrowia pacjenta zwężeń powstałych na skutek rozwijających się schorzeń.


Kolonoskopia umożliwia ponadto monitorowanie kondycji pacjenta narażonego na wystąpienie nieswoistego zapalenia jelit, np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy też choroby Leśniowskiego-Crohna. Schorzenia te zwiększają ryzyko pojawienia się raka jelita grubego, dlatego w ich przypadku niezwykle istotne jest regularne poddawanie się badaniu kolonoskopowemu.


Na tydzień przed planowaną kolonoskopią pacjent powinien przerwać suplementację żelaza. Badania wiąże się także z poinformowaniem lekarza o przyjmowanych lekach i suplementach. Przed kolonoskopią opinii specjalisty powinni zasięgnąć również pacjenci zażywający leki o działaniu przeciwzakrzepowym oraz chorzy na cukrzycę i inne schorzenia przewlekłe.


Przygotowanie do kolonoskopii wiąże się ponadto z koniecznością oczyszczenie przewodu pokarmowego z treści pokarmowych. Pacjent otrzymuje w tym celu specjalny preparat przeczyszczający. Warto wziąć na ten czas urlop, ponieważ przygotowanie do kolonoskopii może wywoływać osłabienie.


Trzy dni przed kolonoskopią należy unikać owoców pestkowych oraz pestek siemienia lnianego i maku. Ponadto na dwa dni przed kolonoskopią wskazane jest przyjmowanie pokarmów w postaci płynnej.


Na dzień przed planowanym zabiegiem należy zażyć środek przeczyszczający. Następnie trzeba dużo pić, by nie doszło do odwodnienia organizmu. Po około 5–8 godzinach, gdy wydalana treść będzie miała już postać płynną, jelito jest oczyszczone.

Dzisiaj grzeje: 1. Wstydliwy problem, z którym nie radzi sobie wielu pacjentów. Hemoroidy da się jednak skutecznie leczyć"

2. Zdecydowali się odłączyć kobietę od aparatury podtrzymującej życie. Wtedy 45-latka wyszeptała do męża słowa, których nigdy nie zapomni


Pacjenci niechętnie poddają się kolonoskopii, jednak trzeba jednak pamiętać, że jest to najlepsza metoda przeprowadzenia profilaktycznych badań w kierunku raka jelita grubego.


W Polsce w 2000 roku wprowadzono program bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, finansowany przez Ministerstwo Zdrowia w ramach ogólnokrajowej akcji profilaktycznej. Dzięki wprowadzeniu kolonoskopii do badań przesiewowych, w ciągu ostatnich piętnastu lat aż 9 tysięcy Polaków uchroniło się od nowotworu jelita grubego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po ile u was kosztują truskawki? Ceny szybko się zmieniają, mamy dobre wieści
  2. Polacy na potęgę wykupują ze sklepów jeden sprzęt. Lepiej się pospieszyć, magazyny już prawie puste
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Nawet 12 641,75 zł nowej ulgi może zostać w twojej kieszeni. Starsi Polacy będą jednak wściekli

Następny artykuł