Bakterie: skażona woda, która nie nadaje się do picia
fot. flickr.com/Joe Shlabotnik
Autor Karol Zaborowski - 9 Października 2019

Niebezpieczne bakterie w wodzie. Nie nadaje się do picia

Bakterie otaczają nas z każdej strony, a wiele z nich żyje również wewnątrz nas, jednak zazwyczaj są zbyt słabe, aby wyrządzić nam krzywdę. Niestety niektóre z ich rodzajów mogą być naprawdę niebezpieczne.

Bakterie obecne w wodzie mogą stanowić dla naszego zdrowia nie lada problem. Wszystko dlatego, że niektóre z gatunków tych jednokomórkowców doskonale czują się w naszym ciele, a zwłaszcza układzie pokarmowym, skąd mogą dostać się w inne części organizmu. W takim wypadku najczęstszym objawem jest zatrucie pokarmowe, które już samo z siebie może być niebezpieczne, ale w zależności od naszej odporności, a także szczepu bakterii, który nas zaatakował, mogą pojawić się również o wiele groźniejsze dolegliwości oraz choroby.

Jedna z gmin położonych pod Warszawą została odcięta od dostępu do wody pitnej w swoich domach. Wszystko przez obecną w niej bakterię, która może być niezwykle niebezpieczna. W tym wypadku woda nie nadaje się do picia nawet po jej przegotowaniu.

Niebezpieczne bakterie w wodzie

Ten nieprzyjemny problem dotyczy mieszkańców Radzikowa położonego w gminie Błonie. Badania sprawdzające jakość wody w tamtejszych kranach wykryto obecność bakterii E. coli, która w normalnych warunkach prowadzi do silnego zatrucia pokarmowego. Jest to jednak najłagodniejszy rodzaj zakażenia tą bakterią.

Mimo to nie wolno jej absolutnie lekceważyć, ponieważ nawet wymioty połączone z biegunką stwarzają poważne zagrożenie odwodnienia się organizmu. Jest to szczególnie groźne w przypadku dzieci oraz osób starszych. Bakteria E. coli może powodować również o wiele bardziej niebezpieczne infekcje, a nawet do sepsę.

Z tego też względu wydano specjalne ostrzeżenie dla wszystkich mieszkańców Radzikowa, które dotyczy około 1000 osób, a także gminnego przedszkola, które jest tam położone. Władze gminy przekazały ostrzeżenie przez swój profil na portalu Facebook, gdzie podkreślono, że woda w kranach nadaje się jedynie do prac porządkowych, a także spłukiwania sanitariatów. Pod żadnym pozorem nie wolno jej pić. Obowiązuje to aż do ogłoszenia następnego komunikatu.

- UWAGA!! Ważny komunikat dla mieszkańców Radzikowa - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje, że WODA Z WODOCIĄGU ZAKŁADOWEGO ZDIHiAR RADZIKÓW JEST NIEZDATNA DO SPOŻYCIA! Woda może być używana włączcie do prac porządkowych i spłukiwania sanitariatów. Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu - czytamy.

Poinformowano również, że do mieszkańców objętych alarmem zostaną dostarczone baniaki z wodą o objętości 5 litrów, a także na miejscu pojawi się beczkowóz, jednak nie rozwiązuje to problemu w całości. Zostały już zlecone prace mające na celu uzdatnienie wody, ale nie wiadomo, jak długo jeszcze potrwają.

Następny artykuł