Barszcz Sosnowskiego może okazać się śmiertelny
fot. https://www.youtube.com/ Biper TV
Autor Klaudia Gaicka - 18 Czerwca 2020

Roślina nazywana zemstą Stalina. Jak rozpoznać Barszcz Sosnowskiego i dlaczego jest taki groźny?

Barszcz Sosnowskiego może zranić ciebie lub twoje dziecko. Substancje wydzielane przez roślinę w kontakcie ze słońcem powodują oparzenia II i III stopnia. Spotkanie z rośliną może okazać się śmiertelnie groźne. W jego wypadku należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Barszcz Sosnowskiego nie bez przyczyny nazywany jest „Zemstą Stalina”. Roślina tak jest znacząco niebezpieczna dla ludzi, zwłaszcza dzieci. Nawet krótki kontakt z nią powoduje oparzenia skóry, takie, jakie występują po oblaniu się wrzątkiem. Na skórze poparzonego zaczynają tworzyć się ropne pęcherze, których zagojenie trwa kilka miesięcy lub nawet lat.

Ministerstwo Zdrowia ujawniło plan dla uczniów na następny rok. Wielu rodziców jest oburzonychMinisterstwo Zdrowia ujawniło plan dla uczniów na następny rok. Wielu rodziców jest oburzonychCzytaj dalej

Barszcz Sosnowskiego potrafi być bardzo niebezpieczny. Warto wiedzieć, jak go rozpoznać

Jak podaje Poradnikzdrowie.pl, ludziom zagrażają przede wszystkim furanokumaryny, które wydziela roślina. W momencie, kiedy skóra wystawiona jest na działanie tych związków oraz promieni słonecznych, tworzą się niebezpieczne zmiany. Furanokumaryny pod wpływem UVA i IUVB wiążą się z komórkami skóry, powodując oparzenia II i III stopnia.

Co więcej, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słupsku opublikowała informacje dotyczące działania rakotwórczego i teratogennego niektórych furanokumaryn wytwarzanych przez Barszcz Sosnowskiego. Działanie teratogenne może wywołać wady płodu.

Największe zagrożenie roślina stanowi w okresie kwitnienia i owocowania. W tym czasie nawet pośredni kontakt z rośliną może być dla skóry człowieka bardzo niekorzystny.

Niestety Barszcz Sosnowskiego rośnie dziko w wielu miejscach. Dlatego najlepszym sposobem na uniknięcie spotkania z nim jest zapoznanie się z jego wyglądem i ostrożność. Roślina wygląda odrobinę jak bardzo wyrośnięty koper, osiąga nawet 4 metry wysokości. Ma zieloną, nierówną łodygę, która na dole pokryta jest fioletowymi plamami. Liście Barszczu są szerokie i ogromne (do nawet 150 cm średnicy), a ich końce są wyraźnie zaostrzone. W górę rośliny wyrastają jej kwiaty, są białe i zebrane w gęsty baldach.

Dzisiaj grzeje: 1. Goście programu TVP nie wierzyli własnym uszom. Zaskakujące słowa dziennikarza stacji

2. Biedronka ledwo zakończyła hitową akcję, a rusza z kolejną. Tnie ceny o 50%, ale tylko na 3 dni

Warto wiedzieć, jak objawia się oparzenie rośliną, zwłaszcza ze względu na dzieci, które mogą się na niego natknąć nieświadome. Symptomy oparzeń zaczynają się od pół godziny do 2 godzin od kontaktu skóry z rośliną. Poza nimi pacjenci skarżyli się najczęściej na: nudności, podrażnienie dróg oddechowych, wymioty, zapalenie spojówek oraz bóle głowy.

Należy podkreślić, że spotkanie z rośliną może okazać się śmiertelne. To, w jaki sposób organizm sobie z nim poradzi, zależy od wielu czynników. W przypadku podejrzenia styczności z rośliną umyj miejsce wodą z mydłem i bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znów się zaczęło. Dramatyczna sytuacja w Warszawie. Samochody toną na ulicach
  2. 1 lipca będzie przełomową datą. Zapadła decyzja, wielu przeżyje potężne rozczarowanie
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Kolejna kuriozalna manipulacja TVP Info. Stwierdzenie, jakie padło w jednym z artykułów zwala z nóg, chodzi o Rafała Trzaskowskiego

Następny artykuł