Barszcz Sosnowskiego to roślina trudna do zwalczenia. Kontakt z nią może doprowadzić do groźnych poparzeń
pixabay.com/Heracleum sosnowskyi
Autor - 24 Czerwca 2020

Barszcz Sosnowskiego rozrasta się w zatrważającym tempie. Niezwykle niebezpieczna roślina

Barszcz Sosnowskiego na pierwszy rzut oka nie wygląda groźnie. Niemniej jednak bliski kontakt z tą toksyczną rośliną może prowadzić do poparzeń, przez które pacjenci nierzadko trafiają do szpitala. Roślina ta wydziela bowiem soki, które w skrajnych przypadkach prowadzą nawet do śmierci.

Barszcz Sosnowskiego to groźna roślina, która wydziela trujące aerozole, a jej soki i opary drażnią skórę oraz układ oddechowy. Kontakt z "barszczem Sosnowskiego" powoduje wymioty, bóle głowy, a nawet martwicę tkanek.

Niebezpieczny jest już sam kontakt z oparami rośliny. Sprawia ona, że na ciele pojawiają się bąble. Dla osób z obniżoną odpornością trujące aerozole mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Niestety co roku w sezonie letnim poszkodowane są kolejne osoby.

Nie żyje 22-latek. Nie pomógł nawet szybki transport śmigłowcem do szpitalaNie żyje 22-latek. Nie pomógł nawet szybki transport śmigłowcem do szpitalaCzytaj dalej

Barszcz Sosnowskiego to roślina trudna do zwalczenia. Kontakt z nią może doprowadzić do groźnych poparzeń

Barszcz Sosnowskiego występuje głównie na nieużytkach i łąkach poza miastem, jednak coraz częściej pojawia się także bardzo blisko skupisk ludzkich. Upały i słońce potęgują szkodliwość barszczu Sosnowskiego. Kontakt z tą toksyczną rośliną może skończyć się wizytą w szpitalu.

Jak podaje portal medonet.pl, barszcz Sosnowskiego został przywieziony do Polski z Kaukazu pod koniec lat. 50 XX wieku. Nazwa rośliny pochodzi od botanika rosyjskiego pochodzenia - Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego. Chwast ten określany jest również "zemstą Stalina", gdyż jego uprawę na dużą skalę zaczęto w okresie stalinowskim. Roślina miała służyć jako pasza dla bydła.

Barszcz Sosnowskiego niesie sobą największe niebezpieczeństwo w okresie wysokiej temperatury na zewnątrz. Wówczas do oparzenia może dojść poprzez pośredni kontakt z rośliną, gdyż niebezpieczne związki wydostają się z niej w formie oprysków.

Za toksyczność barszczu Sosnowskiego odpowiedzialny jest olejek eteryczny znajdujący się w roślinie. Wywołuje on oparzenie w momencie, gdy skóra zostanie wystawiona na działanie promieniowania słonecznego. Pierwsze objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego pojawiają się w ciągu 30 minut do dwóch godzin od kontaktu z chwastem.

Na początku na skórze pojawia się zaczerwienienie, a następnie tworzą się pęcherze wypełnione surowiczym płynem. Poparzeniu może towarzyszyć intensywny ból i uciążliwy świąd skóry. Należy pamiętać, że samo przebywanie w pobliżu barszczu Sosnowskiego może być niebezpieczne. Wdychanie zawartych w nim olejków eterycznych może wywołać bóle i zawroty głowy oraz nudności.

Dzisiaj grzeje: 1. Dzieci otrzymały oburzającą pracę domową. O skandalu głośno jest na całym świecie

2. O spacerze zapomnij, wraca zakaz wstępu do lasów. Na razie w jednym z województw

W przypadku poparzenia się barszczem Sosnowskiego należy niezwłocznie obmyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem. Niezależnie od stopnia nasilenia się objawów należy unikać ekspozycji skóry na światło słoneczne. W przypadku pojawienia się objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza i zażyć preparat zawierający wapń, aby zmniejszyć potencjalne ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

Gdy pojawią się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści kortykosteriodowe. Jeśli doszło do kontaktu oczu z rośliną, należy przemyć je wodą i chronić przed światłem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska legenda sportu zginęła w wypadku. Widok grobu zapiera dech w piersiach. Wszystko niemal 30 lat od śmierci
  2. Padła kluczowa deklaracja ministerstwa. Ważne informacje dla wszystkich uczniów, chodzi o naukę od września
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Wujek Adama Małysza nagle przekazał informacje o zdrowiu mistrza. Ważne słowa członka rodziny byłego skoczka

Następny artykuł