Z wiekiem coraz bardziej dokucza ci bezsenność? Wiemy, jak przywrócić naturalny rytm snu

bezsenność porady
unsplash.com/Kalegin Michail
Autor Natalia Niewczas16.11.2020

Problem bezsenności w niektórych przypadkach nasila się wraz z wiekiem. Gdy wystąpi, nieocenione może okazać się przestrzeganie kilku zasad, w tym zapewnianie sobie zdrowego wysiłku w godzinach wieczornych. Bywa, że do przywrócenia prawidłowego rytmu snu pacjenci potrzebują również melatoniny.

Bezsenność może nasilać się po 50 roku życia. Inaczej nazywana jest insomnią; dotknięte nią osoby mają problem z zasypianiem, a ich płytki sen może zostać łatwo przerwany. Z tego powodu bywają rozdrażnione i zmęczone; doświadczają także problemów z koncentracją i są narażone na rozwój niektórych schorzeń natury psychicznej, w tym depresji.

Nowe zasady kwarantanny w Polsce. Sanepid rezygnujeNowe zasady kwarantanny w Polsce. Sanepid rezygnujeCzytaj dalej

Bezsenność to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych

Bezsenność niewątpliwie wywiera negatywny wpływ na zdrowie pacjenta. I choć problem może nasilać się z wiekiem, nie oznacza to, że pozostajemy wobec niego całkowicie bezbronni.

Jak podaje portal medonet.pl, niekiedy w walce z bezsennością nieocenione okazuje się zażywanie melatoniny. To właśnie ona reguluje okołodobowy rytm snu; jest wytwarzana w ośrodkowym układzie nerwowym.

Wydzielanie melatoniny wraz z wiekiem może stopniowo się zmniejszać. Zdarza się, że po 50 roku życia ilość syntezowanej w organizmie melatoniny jest zbyt niska, by zapewnić pacjentowi zdrowy, prawidłowy sen. Przed zażyciem jakiegokolwiek leku z zawartością melatoniny najlepiej skonsultować się z lekarzem, by potwierdził konieczność jego stosowania oraz indywidualnie dopasował dawkę farmaceutyku do potrzeb.

Nie mniej istotne w walce z bezsennością jest przestrzeganie kilku prozdrowotnych zasad dotyczących prawidłowej higieny snu. Polegają one między innymi na wzmacnianiu samej potrzeby snu, co możemy osiągnąć dzięki redukcji czasu spędzanego w łóżku czy zdrowej dla ciała aktywności fizycznej w godzinach wieczornych - w naturalny sposób wywoła to zmęczenie.

Warto pamiętać także o pilnowaniu stałych godzin snu - o ile to możliwe, zaleca się wstawanie i zasypianie w stałych, ustalonych wcześniej porach. Pomocne będzie również unikanie jasnego i niebieskiego światła w godzinach wieczornych.

Każdy, kto choć raz doświadczył problemów ze snem dobrze wie, że zmuszanie się do odpoczynku w tej formie może jeszcze bardziej nasilać problem. W związku z tym nie należy próbować przywoływać snu na siłę - jeżeli senność nie nadchodzi, lepiej opuścić łóżko.

Dzisiaj grzeje: 1.Gwiazda TVN dowiedziała się, że ma raka. Przeszła operację usunięcia piersi, niestety lekarze obawiają się nawrotu choroby
2.Od dzisiaj nowe zasady kwarantanny w całej Polsce. Mamy potwierdzenie, sanepid rezygnuje
3.Przez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowia

Internauta zarzucił Majdanowi, że udawał chorego na COVID. Riposta męża Rozenek była bardzo dosadnaInternauta zarzucił Majdanowi, że udawał chorego na COVID. Riposta męża Rozenek była bardzo dosadnaCzytaj dalej

Przy bezsenności warto zadbać nawet o najmniejsze szczegóły. Jeżeli w sypialni znajduje się zegarek, lepiej usunąć go z zasięgu wzroku. Stałe monitorowanie upływającego czasu może bowiem powodować dodatkowy stres.

Bezsenności bardzo często zaczyna się w głowie pacjenta. Jeżeli to zaburzenie psychiczne, a nawet zwykły stres jest podłożem problemu, nie zniknie on bez zneutralizowania przyczyny. Właśnie dlatego przy nasilającej się lub nawracającej bezsenności warto skonsultować się z psychologiem.

Lekarz zachorował na koronawirusa. Teraz sam zdradza jak leczyć się w domuLekarz zachorował na koronawirusa. Teraz sam zdradza jak leczyć się w domuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Klamka zapadła, zamykają już dzisiaj. Polskie lotnisko nie ma wyjścia
  2. Microsoft: Koreańscy i rosyjscy hakerzy atakują firmy produkujące szczepionki przeciw COVID-19
  3. Poważne oskarżenie wobec polskiego rządu. Chodzi o testy na koronawirusa, opozycja domaga się pilnej narady
  4. Szpital sprzedaje respiratory. Dyrektor placówki tłumaczy dlaczego
  5. Zmarł chwilę po narodzinach. Lekarze wyjawili przyczynę zgonu noworodka
  6. Ranny pitbull chował się za śmietnikiem. Na widok człowieka nieruchomiał ze strachu, wszystkiemu winne były dzieci
  7. Ferie zimowe 2021. Rząd odwoła coroczną przerwę w nauce? Już wszystko wiadomo

Następny artykuł