13-letnia Marta umiera na białaczkę. Jedyną szansą jest niezwykle drogi lek

Białaczka zaatakowała 13-letnią Martę
facebook_ Marta Zakowicz
Autor 10.03.2020

Białaczka jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród dzieci. Choroba najczęściej rozwija się powoli, dając niewyraźne sygnały. Z tego względu wykrywana bywa dopiero podczas rutynowych badań krwi lub diagnozowania innej choroby. Z białaczką walczy Marta, która ma dopiero 13 lat.

Białaczka powoduje, że patologicznie zmienione białe krwinki rozwijają się w szpiku kostnym i uniemożliwiają tworzenie się zdrowych komórek. Następnie wędrują one przez krwioobieg i docierają do wszystkich narządów wewnętrznych, zaburzając ich pracę.

Pierwsze objawy choroby bywają bardzo subtelne i łatwo je zbagatelizować. Niemniej jednak zdarza się też, że białaczka atakuje nagle i rozwija się bardzo szybko. Choroba należy do najczęstszych nowotworów złośliwych u dzieci. Szczyt zachorowania przypada między 2 a 5 rokiem życia. Chora na białaczkę Marta ma dopiero 13 lat.

Cierpisz z powodu bólu zęba? Istnieje kilka sposobów, które mogą Ci pomócCierpisz z powodu bólu zęba? Istnieje kilka sposobów, które mogą Ci pomócCzytaj dalej

Białaczka zaatakowała 13-letnią Martę. Jej rodzice apelują o pomoc

Gdy w ubiegłym roku Marta wróciła po wakacjach do szkoły, dowiedziała się, że może mieć problemy zdrowotne. Lekarz zlecił jej badania krwi, a następnie skierował do szpitala. Tam dziewczynka usłyszała, że zaatakowała ją ostra białaczka limfoblastyczna.

Po postawieniu diagnozy Marta rozpoczęła chemioterapię. Dziewczynka przebywa w Przylądku, gdzie przechodzi trudne chwile. Kilka pierwszych tygodni po diagnozie spędziła w łóżku z uwagi na częste kroplówki, przetaczanie krwi i osłabienie organizmu.

Niestety chemioterapia nie przyniosła zamierzonych efektów. We krwi Marty wciąż bowiem znajdują się komórki nowotworowe. By się ich pozbyć, konieczna jest terapia bardzo drogim lekiem. Koszt pierwszego cyklu wynosi aż 510 tysięcy złotych. Choć Marta wydaje się spokojna, miewa chwile zwątpienia. Po chemioterapii dziewczynce spuchły nogi, przez co nie była w stanie normalnie chodzić.

Dzisiaj grzeje: 1. 11-latek stoczył walkę z nowotworem. Odszedł w dniu rocznicy śmierci swojej mamy

2. Druzgocące słowa Jackowskiego dla wszystkich Polaków. Zobaczył tragedię, która ma nastać lada dzień

Marta cały czas dostaje chemioterapię, jednak jej wyniki nie pozwalają jeszcze na przeszczep szpiku. U Marty konieczne jest zastosowanie drogiego leku, który nie jest refundowany. Dla rodziny Marty kwota na zakup leku jest nieosiągalna, jednak dzięki zbiórce na siepomaga.pl istnieje nadzieja na całkowite wyleczenie dziewczynki. Link do strony można znaleźć TUTAJ.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lidl znienacka zmienia ceny 300 produktów, przecieramy oczy. Wszystko przez zmianę przepisów
  2. Mąż zażądał rozwodu. Wszystko po tym, jak przyjrzał się temu zdjęciu
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Chiny przekazały światu ważne informacje na temat epidemii. Wiadomości są mocno zaskakujące

Następny artykuł