Białaczka i jej objawy
fot. unsplash.com/Online Marketing
Autor Karol Zaborowski - 13 Maja 2020

Rozpoznanie białaczki nie jest łatwe. Szybka diagnoza zwiększa jednak szanse na wyleczenie, dlatego warto znać jej objawy

Białaczka w zależności od swojego rodzaju może postępować bardzo szybko lub też rozwijać się całymi latami. Dodatkowo jej objawy są raczej nietypowe, co sprawia, że wielu pacjentów o swojej chorobie dowiaduje się przez przypadek. Niestety nie wróży to dobrze terapii.

Białaczka jest nowotworem, który dotyka nasz układ krwiotwórczy oraz samą krew. Wyróżnia się wiele rodzajów tej choroby, z czego każdy z nich ma nieco inną charakterystykę. Tyczy się to zarówno objawów, jak i tego, jak nowotwór szybko postępuje. Dodatkowo niektóre z tych typów częściej mogą pojawiać się np. u dzieci.

Niestety białaczka jest bardzo podstępna, przez co jej pierwsze objawy mogą pozostać niezauważone lub zbagatelizowane przez chorego. Często zdarza się, że o chorobie pacjent dowiaduje się podczas okresowych badań, a dokładniej chodzi o morfologię. Jednak są pewne objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę.

Pracownik wysypiska śmieci dokonał przerażającego odkrycia. Ktoś pozostawił tam zwłoki malutkiego dzieckaPracownik wysypiska śmieci dokonał przerażającego odkrycia. Ktoś pozostawił tam zwłoki malutkiego dzieckaCzytaj dalej

Białaczka i jej objawy

Podstawowy podział białaczek to ten, który dzieli je na przewlekłe oraz ostre, czyli takie, które postępują niezwykle szybko. W przypadku odmian przewlekłych niektóre z nich mogą rozwijać się całymi latami, dając wyraźne objawy dopiero w późnej fazie, kiedy leczenie jest o wiele trudniejsze.

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, do objawów białaczki zaliczamy nadmierne zmęczenie, nagłą utratę wagi, problemy z nawracającymi infekcjami, gorączkę, powiększenie śledziony oraz wątroby, brak apetytu, zaburzenia rytmu serca, a nawet bóle głowy czy też priapizm, czyli bardzo bolesne wzwody.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje bohaterka Powstania Warszawskiego. Nim odeszła podzieliła się ważnym wyznaniem na temat tamtych czasów

2. Marcin Prokop: Żona gwiazdora skrywa wiele tajemnic, jedną z nich właśnie ujawnił

Oczywiście to nie wszystkie objawy, ponieważ warto też wspomnieć o bólach kości i stawów. Jednak ciężko jest wymienić je wszystkie, szczególnie że u każdego pacjenta choroba przebiega nieco inaczej.

Z tego też względu niezwykle ważna jest odpowiednia profilaktyka oraz regularne badania kontrolne, takie właśnie jak morfologia krwi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tysiące Polaków źle gotują jajka. Narażają na niebezpieczeństwo siebie i rodziny
  2. Ma 70 lat, a wygląda góra na 30. Ciężko uwierzyć w widok ze zdjęcia, niesamowita uroda
  3. Niebezpieczny nowotwór atakujący głównie ludzi młodych. Warto znać jego objawy
  4. Urodziła dziecko, które było w "ciąży". Dzień po porodzie lekarze przeprowadzili cesarskie cięcie
  5. Tadeusz Rydzyk krytykuje obostrzenia dotyczące kościołów. "Dla nas katolików ważniejsze jest zdrowie ducha"
  6. Nowy zakaz wchodzi 20 maja. Objętych ponad 100 tys. sklepów, dotknie 9 mln Polaków, dla połowy z nich będzie nieprzyjemną niespodzianką

Następny artykuł