białaczka: objawy choroby
pixabay_nastya_gepp
Autor Damian Witoń - 16 Lutego 2020

Pierwsze objawy białaczki. Nigdy ich nie lekceważ

Białaczka jest bardzo niebezpieczną chorobą stanowiącą zagrożenie dla ludzkiego życia. Warto znać jej objawy, ponieważ skuteczne leczenie zależy w dużej mierze od szybkiego wykrycia choroby.

Białaczka to grupa bardzo niebezpiecznych nowotworów, powstających wskutek patologicznego rozrostu komórek układu krwiotwórczego, które wchodzą w skład między innymi szpiku kostnego czy węzłów chłonnych. Chociaż przyczyny jego powstawania nie są jeszcze znane obecnej medycynie, to wiemy znacznie więcej na temat tego, jak się objawia. Warto posiąść taką wiedzę, ponieważ wczesne wykrycie białaczki znacząco zwiększa szansę jej wyleczenia.

Jadasz mrożone warzywa? Sprawdź koniecznie, czy nie kupiłeś produktu ze śmiertelnie niebezpieczną bakteriąJadasz mrożone warzywa? Sprawdź koniecznie, czy nie kupiłeś produktu ze śmiertelnie niebezpieczną bakteriąCzytaj dalej

Białaczka może objawiać się na wiele sposobów.

Okazuje się, że nowotwór układu krwiotwórczego może objawiać się przynajmniej na kilka różnych sposobów. Naszą uwagę przykuć powinna przykuć z pewnością obniżona odporność organizmu przekładająca się na częste przeziębienia. “Czerwona lampka” w naszej głowie powinna zaświecić się także, gdy przez dłuższy czas będziemy odczuwać zmęczenie, występujące pomimo braku intensywnego wysiłku fizycznego, staniemy się senni, pojawią się u nas epizody kołatania serca, omdlenia lub wystąpi krwawienie dziąseł.

Białaczka może objawiać się także poprzez łatwo powstające siniaki, nadmierną potliwość oraz bóle stawów i kości. Warto kontrolować stan swoich węzłów chłonnych, ponieważ nowotwór może wywołać ich znaczne powiększenie, a także wagę ciała, która w przypadku jego wystąpienia zacznie prawdopodobnie szybko spadać.

Jak podaje portal.abczdrowie.pl, bywa, że choroba rozwija się w organizmie bezobjawowo przez długie lata, a pierwsze dolegliwości przez nią wywoływane pojawiają się dopiero przy zaawansowanym stadium rozwoju nowotworu. Z tego powodu niezwykle ważne są regularnie przeprowadzane badania kontrolne. Przynajmniej raz do roku powinniśmy zdecydować się na wykonanie morfologii krwi oraz badania moczu. Ich wyniki pozwolą lekarzowi na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości wskazujących na to, że możemy cierpieć z powodu choroby. Jak pisaliśmy już wiele razy, w przypadku nowotworów profilaktyka ma znaczenie fundamentalne, a szybkość ich wykrycia może decydować o życiu lub śmierci.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poszła na kolację z przyszłym zięciem. Kilka dni później odkryła zdjęcie, które musiała pokazać córce jeszcze przed ślubem
  2. 20-latek odebrał sobie życie, bo nie mógł znaleźć pracy. Wstrząsające
  3. 4-miesięczna Tosia walczy o życie. Rodzice dziewczynki proszą o pomoc
  4. Objawy zawału serca u kobiet mogą być nietypowe. Nie wolno ich lekceważyć
  5. Nie żyje 16-letnia Karolina. Nastolatka przez pół życia walczyła z chorobą
  6. Dramat rodzinny po The Voice Kids. Nieuleczalna choroba zaatakowała nagle młodą gwiazdkę, nie oszczędziła też jej siostry

Następny artykuł