Białaczka stanowi 30% wszystkich nowotworów złośliwych u dzieci
unsplash.com/ Marcelo Leal
Autor - 30 Czerwca 2020

Wczesne objawy białaczki u dzieci. Absolutnie nie należy ich lekceważyć

Białaczka to określenie grupy nowotworów złośliwych, powstałych wskutek patologicznego rozrostu komórek układu krwiotwórczego. Niestety choroba ta należy do najczęściej pojawiających się nowotworów złośliwych u dzieci. Ważne jest wczesne rozpoznanie, gdyż dzięki temu istnieją większe szanse na wyleczenie.

Białaczka jest chorobą nowotworową narządów krwiotwórczych, która charakteryzuje się nadmiernym i nieprawidłowym rozrostem układu białokrwinkowego i pojawieniem się we krwi obwodowej dużej ilości niedojrzałych krwinek białych.

Stosuje się dwa podziały białaczek: ze względu na przebieg (białaczki ostre i przewlekłe) oraz ze względu na linię pochodzenia (białaczki limfatyczne i szpikowe). Istnieje zatem białaczka ostra szpikowa, ostra limfoblastyczna, przewlekła szpikowa i przewlekła limfatyczna.

Przedszkolanka przywiązała dziewczynkę do krzesła. Rodzice odkryli prawdę przez przypadekPrzedszkolanka przywiązała dziewczynkę do krzesła. Rodzice odkryli prawdę przez przypadekCzytaj dalej

Białaczka stanowi 30% wszystkich nowotworów złośliwych u dzieci

Białaczki obejmują szeroką grupę nowotworów układu białokrwinkowego. Choroba dotyka osób z wszystkich przedziałów wiekowych, jednak u dzieci występuje z częstością ok. 3 na 100 tyś. Szczyt zachorowania na białaczkę przypada pomiędzy 2 a 5 rokiem życia.

Jak podaje portal medonet.pl, punktem wyjścia komórek białaczkowych jest szpik kostny, w którym w warunkach prawidłowych w procesie wielokrotnych podziałów i różnicowania powstają komórki krwi. Jeśli dojdzie do nieprawidłowej transformacji komórki na którymś z etapów powstawania białej krwinki, mogą powstać komórki białaczkowe, które dzielą się szybko i w sposób niekontrolowany.

Nieprawidłowe komórki białaczkowe dominują w szpiku kostnym, zajmując miejsce innym liniom komórek prawidłowych, dostają się do krwi oraz naciekają różne narządy organizmu.

Badaczom nie udało się jeszcze określić przyczyn białaczki. Wykazano natomiast czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na tę chorobę. Są to m.in.: choroby spowodowane zaburzeniami chromosowymi np. zespół Downa, narażenie na promieniowanie jonizujące, niektóre substancje chemiczne oraz zakażenie wirusami np. wirusem Ebsteina-Barr.

U dzieci dominują białaczki ostre, wśród nich ostra białaczka limfoblastyczna, która występuje u ok. 80% chorych na białaczkę pacjentów do 15 roku życia. Białaczka ostra charakteryzuje się szybkim przebiegiem. Zanim dziecko trafi do szpitala i zostanie zdiagnozowane, objawy trwają zazwyczaj od 2-6 tygodni.

Objawy choroby najczęściej są bardzo niespecyficzne. Należą do nich m.in. osłabienie, apatia, nadmierna senność, bladość skóry, gorączka o niewyjaśnionej przyczynie, wybroczyny na skórze i śluzówkach jamy ustnej, łatwe siniaczenie się, krwawienia spowodowane obniżeniem się poziomu płytek krwi, bóle kostne, nawracające infekcje, powiększenie węzłów chłonnych, bóle brzucha, bóle głowy czy wymioty.

W przypadku obecności niepokojących objawów należy wykonać u dziecka morfologię krwi z rozmazem. W białaczkach poziom krwinek białych może być podniesiony lub obniżony, jednak gdy ich liczba jest zdecydowanie powyżej normy przy współistnieniu innych nieprawidłowości, należy w pierwszej kolejności wykluczyć białaczkę.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy niewydolności serca. Niebezpieczna choroba, którą ma już ponad milion Polaków

2.500 plus z nowymi zasadami. Ominiesz jedną rzecz, a będziesz mógł stracić pieniądze

Leczenie jest wieloetapowe, długie, zaplanowane według określonego schematu. Podczas leczenia pacjent ma zapewnioną opiekę przed infekcjami, które w stanie obniżonej odporności stanowią dla niego duże zagrożenie.

Najważniejszym elementem profilaktyki przeciwnowotworowej jest czujność onkologiczna, która obowiązuje rodziców, opiekunów, nauczycieli i lekarzy. Wszystkie niepokojące zmiany w zachowaniu się dziecka, sposobie funkcjonowania oraz zgłaszane przez dziecko dolegliwości powinny być zgłaszane lekarzowi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poważne ostrzeżenie dla wszystkich jadących na południe Polski. "Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności"
  2. Uwaga, klienci zagrożeni, żadne pieniądze nie są bezpieczne. Millennium ostrzega przed hakerami
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Karolinie jest przykro. Usmażyła najdziwniejsze pierogi z Biedronki, zamarła, spoglądając na talerz

Następny artykuł