Bieganie jest pasją Wojtka Machnika. W czasie epidemii ustanowił on nowy rekord
unsplash_sporlab
Autor Aneta Młodawska - 6 Maja 2020

Nikt przed nim nie dokonał podobnego wyczynu. 42-latek zaskoczył cały świat

Bieganie w miejscach publicznych jest w obecnej sytuacji znacznie ograniczone. Wojtek Machnik znalazł jednak sposób, by kontynuować tę formę ćwiczeń. Mężczyzna pobiegł maraton po pętli liczącej 5 metrów, jednocześnie ustanawiając nowy rekord świata.

Bieganie może znacząco poprawić zdrowie fizyczne i psychiczne. Jesto to to najprostsza, najbardziej naturalna forma ćwiczeń areobowych. Niestety od wybuchu epidemii możliwości kontynuowania tej formy aktywności były znacznie ograniczone.

Do 20 kwietnia obowiązywał bowiem zakaz przebywania na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Wojtek Machnik nie zraził się jednak i pobiegł maraton po pętli liczącej 5 metrów, jednocześnie ustanawiając nowy rekord świata.

O2: Koronawirus ponownie zmutował. Naukowcy wyodrębnili nowy szczepO2: Koronawirus ponownie zmutował. Naukowcy wyodrębnili nowy szczepCzytaj dalej

Bieganie jest pasją Wojtka Machnika. W czasie epidemii ustanowił on nowy rekord

Bieganie dostarcza organizmowi wielu korzyści. Jako forma ćwiczeń aerobowych może zmniejszyć stres, wpływać pozytywnie na kondycję serca, a nawet pomóc złagodzić objawy depresji.

20 kwietnia złagodzone zostały zakazy kwarantanny. Od tego dnia można biegać i spędzać czas na świeżym powietrzu. Przypomnijmy, że od początku kwietnia obowiązywał zakaz przemieszczania się, a wyjątek stanowiło jedynie załatwianie spraw niezbędnych do życia codziennego. Osoby, które regularnie biegają na świeżym powietrzu, musiały zatem zrezygnować z tej formy aktywności. Wojtek Machnik postanowił inaczej i do biegania wykorzystał pętlę liczącą 5 metrów. Tym oto sposobem mężczyzna ustanowił nowy rekord świata.

Jak podaje portal fakt.pl, Wojtek Machnik jest maratończykiem, który kilka lat temu porzucił pracę w korporacji. Powodem jego decyzji była chęć zajęcia się sportem, a dokładniej mówiąc bieganiem. Niestety koronawirus mocno pokrzyżował jego plany. 17 marca po powrocie z Jemenu musiał on wynająć w Warszawie maleńki pokój na 2-tygodniową kwarantannę.

- Z braku innej możliwości wyciągnąłem łóżko na środek i biegałem wokół niego 42,2 km. Zajęło mi to 8 godzin i 47 minut - mówi Wojtek Machnik.

Dzięki tej sytuacji Wojtek wpadł na pomysł, by pobić rekord świata, biegnąc maraton wokół pętli, która liczyła raptem 5 metrów!

- Bałem się o swój błędnik i kolana. Bieg na tak maleńkiej przestrzeni był nie lada wyzwaniem. Nikt nigdy tego nie zrobił. Ale się udało w niedzielę! Profesjonalna firma robiła mi pomiary. Maraton wokół pętli zajął mi 13 godzin, 8440 okrążeń. Co 20, 30 pętli zmieniałem stronę biegu, by mi się w głowie nie zakręciło. Miałem tylko dwie przerwy po 2 minuty na toaletę. Udało się! - mówi rekordzista świata.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje legendarny muzyk. Testy potwierdziły, że był zarażony koronawirusem

2. Jackowski pomaga w poszukiwaniu Kacperka. Kobieta zdradziła całą prawdę o działalności, jaką podejmuje

Maraton miał na celu wesprzeć najbardziej potrzebujące placówki DPS i hospicja. W tym celu uruchomiono zrzutkę, gdzie można było wpłacać przysłowiową złotówkę. Na razie zebrano 1012 zł. Za te pieniądze zostaną zakupione środki higieny dla Domu Pomocy Społecznej w Zabrzu - Biskupicach oraz dla Hospicjum im. św. Kaliksta w Tychach. Link do zbiórki znajduje się TUTAJ.

Wojtek Machnik jest 26 Polakiem, który ukończył cykl 6 największych maratonów świata: Boston, Chicago, Nowy Jork, Tokio, Berlin oraz Londyn. Obecnie pisze on książkę o swoich podróżach, maratonach i przygotowuje się do kolejnych biegów na 42 kilometry. W przyszłym roku w lutym ma zamiar przebiec się na dystansie 42,2 km na Antarktydzie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lidl przebił Biedronkę oferującą szynkę za 1,49 zł. Do jutra produkty poniżej 1 zł i wiele okazji
  2. Jak długo w Polsce będziemy nosić maseczki? Minister zdrowia odpowiedział. Data, której nikt się nie spodziewał
  3. Doradca Donalda Trumpa przewiduje koniec epidemii. Zdradził, co może ją powstrzymać
  4. Wielu Polaków łamie zasady kwarantanny. Niepokojące dane Komendy Głównej Policji
  5. Dramat kobiety z udarem. Przez epidemię żaden szpital nie chciał jej przyjąć, teraz nie żyje
  6. Złe wieści dla osób trzymających oszczędności w bankach. Aktywa nie ochronią już kapitału

Następny artykuł