Ból stawów może być oznaką zapalenia. Schorzenie to może przyczynić się nawet do trwałego kalectwa
unsplash.com/Imani Clovis
Autor - 15 Czerwca 2020

Główne przyczyny bólu stawów. Jak sobie z nim poradzić?

Ból stawów to powszechna dolegliwość, która może wynikać z urazu mechanicznego lub stanów zapalnych. Przypadłość najczęściej znika po kilku dniach, jednak gdy utrzymuje się dłużej, może być objawem choroby.

Ból stawów to dolegliwość, która powstaje na skutek nieprawidłowości w samym stawie lub jego okolicznych struktur, np. ścięgien czy więzadeł. Zazwyczaj ból stawów mija samoistnie w ciągu kilku dni i nie wskazuje na poważniejsze schorzenia.

Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju bóle mogą wskazywać na różne choroby, takie jak toczeń rumieniowaty układowy lub reumatoidalne zapalenie stawów. Na tego typu schorzenia szczególnie narażone są osoby z nadwagą lub otyłością oraz spędzające wiele godzin w tej samej pozycji. Jeżeli ból nie mija, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

400 milionów dawek szczepionki trafi do Europy. Koncern farmaceutyczny podpisał już umowę400 milionów dawek szczepionki trafi do Europy. Koncern farmaceutyczny podpisał już umowęCzytaj dalej

Ból stawów może być oznaką ich zapalenia. Schorzenie to może przyczynić się nawet do trwałego kalectwa

Zapalenie stawów to schorzenie, które prowadzi do uszkodzenia struktury stawów, objawiające się bólem, obrzękiem, sztywnością i ograniczoną ruchomością w ich obrębie. Dolegliwość ta może przyczynić się do znacznego upośledzenia codziennej aktywności ruchowej, a nawet trwałego kalectwa.

Jedną z najczęstszych form zapalenia stawów jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Jak podaje portal papiolot.pl, dotyczy ona zwykle osób po 40. roku życia i związana jest z zaburzeniami procesów tworzenia i degradacji chrząstki stawowej. Choroba rozwija się powoli i trwa niestety do końca życia. Charakteryzuje się ona głównie bólem w obrębie stawów, ograniczeniem ruchomości, nieprzyjemnymi trzeszczeniami.

Cechą szczególną jest największe natężenie bólu podczas zapoczątkowywania aktywności ruchowej, np. wstawanie z krzesła, oraz stopniowe słabnięcie wraz z kolejnymi ruchami. Stawami najczęściej objętymi zwyrodnieniem są staw biodrowy, kolanowy, stawy rąk oraz kręgosłup.

Kolejną przyczyną ograniczenia ruchomości jest reumatoidalne zapalenie stawów. Ta przewlekła choroba tkanki łącznej o podłożu immunologicznym dotyka przede wszystkim kobiety między 40. i 50. rokiem życia. Charakteryzuje się zapaleniem stawów, któremu towarzyszą ból, obrzęk i tzw. sztywność poranna, trwająca około 1 godzinę i polegająca na trudności w poruszaniu kończyną.

Najczęstszą postacią zapalenia stawów u dzieci jest tak zwana choroba Stilla. Jej początek następuje zwykle u dzieci do 16. roku życia i trwa co najmniej 6 tygodni. Oprócz zmian w obrębie stawów występują objawy pozastawowe takie jak: wysypka, gorączka, powiększenie wątroby, śledziony i węzłów chłonnych, apatia oraz brak łaknienia. Dominującą dolegliwością w przebiegu choroby jest zapalenie stawów, które objawia się obrzękami, wysiękami, znaczną bolesnością oraz ograniczeniem ruchomości. Pierwszym symptomem sugerującym schorzenie może być utykanie dziecka.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nieoczekiwaną zmianę. Od dzisiaj wchodzi w życie

2. Już dziś w Biedronce za 1 złoty zyskasz o wiele więcej. Sieć przygotowuje się na szturm klientów

Reaktywne zapalenie stawów to choroba zapalna, która występuje po wcześniejszej infekcji. Dotyczy jednego lub kilku stawów, zazwyczaj w obrębie kończyn dolnych. Głównym objawem jest obrzęk stawu, któremu towarzyszyć może ból pleców, krzyża, pośladków, a nawet pięt.

Leczenie zapalenia stawów powinno koncentrować się na leczeniu choroby podstawowej. Terapią uzupełniającą jest leczenie bólu, który jest najbardziej nasilonym objawem. Duże znaczenie mają również metody usprawniające w postaci zabiegów fizjoterapeutycznych, które powinny być indywidualnie dobrane przez rehabilitanta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Andrzej Duda w trasie. Auto SOP uderzyło w pojazd z rodziną z dziećmi
  2. Andrzej Duda odwiedził gwiazdy programu "Rolnik szuka żony". Co tam się wydarzyło?
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Marcin Gortat wyjawił swoje plany na oczach całej Polski. W TVN powiedział co będzie robił na emeryturze

Następny artykuł