Babcine sposoby na ból gardła. Często przynoszą lepsze efekty niż leki

ból gardła
pixabay.com/nastya_gepp
Autor Natalia Niewczas29.12.2020

Ból gardła to dolegliwość, z którą można walczyć w zaciszu własnego domu. Pomocne okazują się domowe metody z wykorzystaniem płukanek, na przykład tej na bazie ziół. Warto pamiętać także o odpowiedniej ilości odpoczynku oraz nawadnianiu organizmu.

Ostry ból gardła zagraża zarówno dorosłym, jak i dzieciom, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Często towarzyszy mu chrypka, niekiedy pojawia się osłabienie i podwyższona temperatura ciała. Przyczyną bólu mogą być rozmaite infekcje wirusowe i bakteryjne, również angina, grypa, przeziębienie, krztusiec czy odra.

Domowe sposoby na uporczywy ból gardła

Z bólem gardła można walczyć samodzielnie w domu. Gdy dolegliwość nie ustępuje mimo zastosowania domowych metod lub wyraźnie się nasila, należy skonsultować się z lekarzem - jej przyczyna może wówczas wymagać wdrożenia leczenia farmakologicznego.

Jak podaje portal medme.pl, sięgnięcie do babcinych, domowych sposobów w wielu przypadkach może przynieść jednak spodziewany efekt. Nasze mamy i babcie chętnie korzystały między innymi z płukanek na gardło.

Dobrym sposobem na ból gardła może być płukanka z mieszanki ziołowej. By ją przygotować, należy zalać wrzątkiem kombinację malin, szałwii i rumianku. Miksturę należy odstawić na ok. 15 minut, następnie ostudzić i płukać gardło kilka razy na dobę.

Ważny komunikat GIS. Popularny produkt wycofany ze sklepów, koniecznie sprawdźcie, czy nie macie go w domuWażny komunikat GIS. Popularny produkt wycofany ze sklepów, koniecznie sprawdźcie, czy nie macie go w domuCzytaj dalej

Kolejną, niezwykle prostą do przygotowania płukanką jest ta sporządzona z soli. Do jej przygotowania wystarczy łyżeczka soli i woda. Sól należy rozpuścić w szklance wody; podobnie jak w przypadku płukanki ziołowej, płukanie gardła mieszanką z soli powinno odbywać się kilka razy dziennie.

Pomocne w walce z bólem gardła są także domowej roboty syropy, na przykład ten z buraka bądź cebuli (więcej o syropie z cebuli >tutaj<). Do przygotowania syropu z buraka wystarczy jedno warzywo - buraka należy obrać, a następnie wydrążyć w nim otwór, na przykład z użyciem łyżki.

Otwór należy zasypać cukrem, a następnie pozostawić buraka w ciepłym miejscu. Tak przygotowany syrop należy pić kilka razy dziennie (po 1 łyżeczce).

Niezastąpione w walce z bólem gardła i infekcjami górnych dróg oddechowych są czosnek i miód. Podczas gdy czosnek działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie, miód łagodzi podrażnienia gardła i przy okazji wzmacnia organizm (więcej >tutaj<).

Przy bólu gardła należy pamiętać również o odpowiedniej ilości odpoczynku i właściwym nawodnieniu organizmu. Odpoczynek zapewnia ciału warunki do walki z chorobą, a właściwe nawodnienie nawilża drogi oddechowe, tym samym łagodząc podrażnienia gardła.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł